پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

👩‍⚕👩‍⚕لمینت دندان چیست؟ انواع لمینت دندان + مزایا و معایب👩‍⚕👩‍⚕

لمینت دندان

فهرست مطالب

لمینت دندان چیست؟

اگر شما هم جزء اون دسته افراد هستید که قصد انجام لمینت برای دندان های خود دارید ما به شما خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم چرا که شما باید یکسری اطلاعات درباره لمینت های دندانی داشته باشید. ما در این مقاله پاسخ یکسری از سوالاتی که ممکن است برای همه بی پاسخ باشد را پاسخ خواهیم داد مخصوصاً درانتهای این مقاله ما پاسخ سوال معروف “فرق بین کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟” که همه افراد دوست دارند بداند را می دهیم پس با وب سایت دکتر سلما یزدی نژاد همراه باشید .

وب سایت دکتر سلمی یزدی نژاد شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می کند.

سوالات شما درباره لمینت دندان

 • لمینت های دندان چیست؟

 • دندان ها چطور لمینت می شوند؟

 • آیا لمینت دندان استحکام کافی دارد؟

 • طول عمر دندان لمینت شده چقدر است؟

 • مزایا و معایت لمینت دندان چیست؟

 • مراقبت های بعد از انجام لمینت دندان؟

به علاوه از شما عزیزان دعوت می شود اگر سوالی دارید با مراجعه به بخش سوالات متداول سوال خود را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا همان لامینت دندان به اصطلاح به آن ونیر لایه ای نیز گفته می شود از موادی که می تواند همرنگ دندان طبیعی شما یا رنگ سفید هالیوودی برای دندان شما با فرم ، شکل، طول و رنگ دلخواه شما ساخته شود.

از لمینت برای زیبایی بیشتر دندان ها ، بستن فاصله میان دندان ها ، درمان شکستگی روی دندان استفاده می گردد.

لمینت های دندانی از پوسته ای نازک که از جنس سرامیک است ساخته می شود که این مورد سبب استحکام بالای آن می شود.

داشتن لبخندی زیبا یکی از ویژگی های مهم و منحصر به فرد است که همه افراد خواستار آن هستند و امروزه انجام دادن لمینت طرفداران زیادی دارد.

در اصل می توان گفت لمینت قطعات کوچکی هستند که بر روی دندان ها قرار می گیرند که سبب زیبایی و اصلاح آن به وضعیت دلخواه فرد می شود .

از ویژگی های مهم لمینت های دندانی علاوه بر زیبایی آن این است که سبب افزایش مقاومت و قدرت مینای دندان، پوشش دادن نا همترازی دندان ها و ردیف دندان ها را مرتب و یکنواخت نشان می دهد.

لمینت دندان قیمت

لمینت دندان چطور انجام می شود؟

زمانی که شما تصمیم می گیرید که دندان های خود را لمینت کنید باید 3 مرحله را طی کنید:

 • مرحله اول: گرفتن مشاوره از دندانپزشکی

در مرحله اول شما باید پس از انتخاب دندان دندانپزشکی مورد نظر خود؛ از پزشک خود مشاوره بگیرید و درباره اهداف مورد نظر خود را با پزشک خود در میان بگذارید و او با توجه به هدف های شما معاینه را انجام دهد تا مطمئن شود دندان های شما مناسب انجام لمینت هست یا نه در طی این روند احتمال دارد برای بررسی های دقیق تر از دندان های شما نیاز به تصویر برداری با اشعه ایکس باشد و یا حتی نیاز به تصویربرداری زیبایی باشد و بتواند دقیق تر به شما نشان دهد پس از انجام دادن لمینت دندان ، زیبایی دندان های شما به چه شکل خواهد بود.

 • مرحله دوم :آماده سازی دندان لمینت

دراصل باید بگیم دندان لمینت شده جانشین بخشی از قسمت مینای دندان شما می شود به همین دلیل در هنگام انجام کار باید مقدار کمی از سطح مینای دندان بداشته شود تا فضایی کافی برای گذاشتن لمینت بر روی دندان شما داشته باشد.

نگران نباشید مقداری که مینای دندان شما تراشیده می شود کم هست در بیشتر موارد این مقدار بین سه دهم تا یک میلی متر می باشد که تقربیاً هم اندازه یمقدار ضخامت روکس لمینت شماست.

برای انجام ای کار پزشک می تواند هم از بی حسی و هم بدون بی حسی استفاده کند.

پس از اتمام مرحل تراشیدن مینای دندان شما دندانپزشک از دندان های شما قالب یا مدلی از دندان دلخواه شما تهیه می کند و آن قالب را به آزمایشگاه برای ساخت لمینت سفارشی شما ارسال می کند، روند ساخت آن معمولاً طی 2 تا 4 هفته زمان می برد تا روکش لمینت شما آماده گردد .

نکته قابل توجه دراین جا این هست که طی این مدت زمان ، برای پوشاندن دندان ها دندانپزشک برای شما از روکش موقت استفاده می کند.

 • مرحله سوم: قرار دادن لمینت بر روی دندان ها

در این مرحله دندانپزشک لیمنت ها را بر روی دندان های شما قرار می دهد.

مراحل انجام کار بدین صورت است که دندانپزشک قبل از چسباندن لیمنت با چسب دائمی، با استفاده از سیمان مخصوص دندانپزشکی تناسب و رنگ آن را بررسی می کند. برای تنظیم رنگ روکش ؛ آن را می توان با استفاده از سایه سیمان درست کرد پس از اتمام مرحله قبل دندانپزشک دندان شما را تمیز نموده و آن را جلا می دهد و به مقدار کمی سطح دندان شما را زبر می کند تا اتصال قوی تری صورت گیرد.

پس از اتمام مراحل جای گذاری درست لمینت، دندانپزشک نور خاصی را به دندان شما می تابد تا مواد شیمیایی موجود در سیمان دندان پزشکی فعال و در روند سفت شدن آن تسریع ببخشد .

اگر شما قصد انجام لمینت دندان را دارید و دارای ایمپلنت دندان هستند قبل از انجام کار پیشنهاد می کنیم مقاله ایمپلنت دندان و هر آنچه که باید درباره ایمپلنت دندان بدانید را مطالعه نمایید.

آیا لمینت دندان استحکام کافی دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز وابسته به مراقبت بیمار از دندان های خود دارد. بیمار باید برای این که لمینت ونیرهای خود بیشترین دوام را داشته باشد از آن همانند دندان طبیعی خود مراقبت و بهداشت دندان خود را رعایت کند.

از جمله از روش های مراقبت از دندان های لمینت شده به شرح زیر است:

رعایت بهداشت دهان و دندان ها یکی از اصل های مهم برای هر فرد است چه بسا که فرد دندان های خود را لمینت کرده باشد چرا که با رعایت این مورد سبب افزایش طول عمر ونیرهای لمینت می شود.مانند استفاده کردن از خمیر دندان هایی که دارای سیلیکای تمیز کننده هستند، استفاده کردن از نخ دندان و مراجعه به دندانپزشک برای چکاپ دوره ای به صورت منظم از جمله مواردی هستند که به دوام و پایداری لمینت دندان کمک می کند.

 • استفاده کردن از محافظ های مخصوص دندان

برخی از بیماران ورزش های حرفه ای مانند: کاراته، بوکس، کیک بوکسنگ و ورزش های رزمی دیگر انجام می دهند؛ در این موارد دندانپزشک توصیه می کند که در حین انجام تمرینات و مسابقات حتماً از محافظ های مخصوص دندان استفاده کنند تا از وارد شدن هر گونه آسیب و از ترک خوردن ، لب پر شدن و شکستگی آن جلوگیری کند.

 • از دندان لمینت شده خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

برخی از افراد از دندان های طبیعی خود به عنوان ابزار استفاده می کنند مانند باز کردن درب بسیاری از کیسه های پلاستیکی ، جویدن یخ یا حتی شکستن آجیل ها و یا غیره این کار باعث آسیب دیدن دندان طبیعی شما می شود چه بسا که دندان شما لمینت شده باشد با این که لمینت مستحکم می باشد اما با این حال سبب کاهش طول عمر آن و آسیب پذیری آن را با این کار افزایش می دهید.

بهترین دندانپزشکی در قیطریه

مزایا لمینت دندان چیست؟

انتخاب لمینت برای افرادی که دارای دندان های زرد رنگ و دندان های شکسته یا کج دارند انتخاب بسیار مناسبی می باشد چرا که دندانهای لمینت شده تمامی مشکلات زیبایی و عیوب مربوط به ظاهر دندان شما را به صورت کامل می پوشاند و ظاهر لبخند زیبایی به شما می بخشد.

 • مقاوم در برابر تغییر رنگ دندان

اگر بخواهیم ونیر لمینت را با روش کامپوزیت مقایسه کنیم باید بگوییم که لمینت دندانی در برابر زرد شدن مقاوم تر هستند و اگر شما به خوبی از آن ها مراقبت کنید به صورت دائمی سفید و درخشان می مانند حتی با نوشیدن چای و قهوه .

 • همانند دندان طبیعی به نظر می رسد

داشتن خاصیت باتاب نور در دندان لمینت سرامیکی سبب شده است تا ظاهری همانند مینای دندان طبیعی داشته باشد چرا که لمینت از یک لایه نازک ساخته شده است و انقدر شفاف و طبیعی می باشد.

 • ماندگاری و طول عمر زیاد

قابل ذکر است طول عمر دندان های لمیت شده کاملاً به خود بیمار و نحوه مراقبت آن از دندان های لمینت شده وابسته می باشد

 • دارای قابلیت انعطاف پذیری

زمانی که شما تصمیم به انجام لمینت می گیرید رنگ آن ، فرم آن و طول آن کاملاً منتاسب با سلیقه شما ساخته می شود و به هر مدلی که بیمار بخواهد قابل انعطاف می باشد.

 • مشاهده سریع نتیجه کار

زمانی لمینت شما ساخته شده و پس از اتصال آن به دندان های طبیعی شما طرح لبخند شما بلافاصله اصلاح می شود و هیچ گونه دوره ی نقاهت و ریکاوری بیمار نخواهد داشت و بیمار پس از اتمام کار می تواند از لبخند خود لذت ببرد.

 • از میان بردن عیب های دندان

شما می تواند با استفاده از دندان های لمینت شده تمام عیوب دندان از جمله: شکستگی ، کجی ، تغییر رنگ ،فاصله میان دندان ها و لب پر شدن  پوشش بدهند.

دندانپزشکی در قیطریه

معایب لمینت دندان چیست؟

 • دائمی و غیر قابل بازگشت

زمانی که شما لمینت دندانی انجام می دهید دیگر امکان برداشتن آنها را ندارید و نمی توانید از دندان طبیعی خود استفاده کنید . با این که دندان های لمینت شده دارای ظاهری کاملاً طبیعی می باشد اما بازهم شامل دندان مصنوعی می باشد.

 • امکان آسیب دیدن بالا

دندانهای لمینت شده دارای مقاومت بالا و نسب به ضربه مقاوم می باشد اما باز هم امکان آسیب دیدن آن وجود دارد در صورتی که فشار زیادی مانند گاز زدن بر آن وارد شود امکان افتادن و شکستن آن وجود دارد ، حتماً باید از آن ها به خوبی مراقبت و بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود.

 • فرآیند ساخت زمان بر

فاصله زمانی قالب گیری و طراحی و نصب لمینت بر روی دندان حدوداً یک ماه به طول می انجامد و چون مینای دندان به مقدار بسار کمی تراشیده می شود دندان ها حساس می شوند به همین خاطر دندانپزشک از ونیر موقت در این مدت استفاده می کند.

لمینت دندان در قیطریه

مراقبت های بعد از انجام دندانهای لمینیت شده؟

 • حداقل دو بار در روز باید مسواک بزنید.
 • کشیدن نخ دندان را فراموش نکنید.
 • توصیه می شود از خوردن خوراکی هایی که رنگ دار هستند خود داری نمایید چرا که مصرف بیش از حد به مرور زمان سبب تغییر رنگ در آن می شود.
 • از خوردن غذا های سفت و سخت خودداری و شکستن آجیل با دندانهای لمینت شده خود داری نمایید چرا که سبب شکستن روکش دندان می شود .
 • به دلیل این که در صورت آسیب دیدن روکش دندان امکان ترمیم آن وجود ندارد به مراقبت بیشتر احتیاج دارد و غیر این صورت باید لمینت به صورت کلی تعویض گردد.
 • اگر از دهان شویه استفاده می کنید حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید که از دهان شویه مخصوص استفاده کنید.
 • استفاده از دخانیات مانند سیگار وقلیان را به حداقل برسانید زیرا به مروز زمان سبب تغییر رنگ می شود.
 • حتماً از خمیر دندانی که دندانپزشک شما توصیه می کند استفاده کنید.

Leave A Comment