کاشت دندان ایمپلنت دندان دکتر سلمی یزدی نژاد

کاشت دندان ایمپلنت دندان دکتر سلمی یزدی نژاد


ایمپلنت دندان و هر آنچه که باید درباره ایمپلنت بدانید

با گذشت زمان افراد زیادی وجود دارند که به دلایل مختلفی دندان های خود را از دست می دهند. از جمله از این دلایل میتوان به کشیدن دندان ،پیری،شکستگی و غیره اشاره کرد.وجود این مشکلات تأثیر به سزایی در روند زندگی شما خواهد گذاشت. از جمله در طرح لبخند زیای شما و همین طور در نحوه غذا خوردن و صحصیح جویدن شما بی تأثیر نخواهد بود. که پدید آمدن این مشکلا باعث شد که بسیاری از افراد به دنبال روشی دائمی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته خود باشند.تا چند وقت گذشته روش استفاده کردن پروتز دندان متحرک راه حل برطرف کردن این مشکل بود. اما با گذشت زمان، این روش هم مشکلات مربوط به خود را داشت که امروزه روش بهتری جایگزین روش قدیمی شده به نام ایمپلنت دندان.

با پدید آمدن روش کاشت ایمپلنت جایگزین دندان های از دست رفته شما شده است. با استفاده از این روش دیگر افراد نگرانی برای دندان های از دست رفته خود ندارند و از شر دندان های مصنوعی خلاص شده اند.
اگر بخواهیم ایمپلنت دندان را در یک جمله تعریف کنیم باید بگیم ایمپلنت دندان یک جایگزین بسیارعالی برای دندان های از دست رفته ی شماست. که به صورت دائمی همانند دندان های طبیعی شما می باشد.
قابل ذکر است که استفاده از کاشت ایمپلنت هیچ مشکلی در روند طبیعی پیش نمی آورد.

وب سایت دکتر سلمی یزدی نژاد شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می کند.

ما در این مطلب پاسخگوی تمامی سوالات شما از جمله:

 • ایمپلنت دندان چیست؟
 • انواع ایمپلنت دندان چیست؟
 • مراحل کاشت ایمپلنت دندان چیست؟
 • ایمپلنت 1روزه یا فوری دندان چیست؟
 • مزایا کاشت ایمپلنت دندان چیست؟
 • آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ایمپلنت دندان چیست؟

برخی از افراد هستند به دلایل مختلف مانند افزایش سن، نبود مادرزادی دندان و دیگر مشکلات دندان طبیعی خود را از دست میدهند. به همین خاطر افراد به دنبال روشی هستند تا فرم طبیعی دندان های خود را باز گردانی کنند. ما به شما در این مطلب کمک می کنیم تا فرم طبیعی دندان های خود را به صورت مادام العمر حفظ کنید. بروز مشکل از دست دادن دندان نه تنها از لحاظ ظاهری خوش آیند نمی باشد بلکه مشکلاتی دیگر از قبیل راحت غذا نخوردن و غیره… به همراه دارد.

پیش از به وجود آمدن روش کاشت ایمپلنت دندان، روش پروتز متحرک که همان دندان مصنوعی می باشد مرسوم بود. اما با گذشت زمان معایت استفاده از این روش نسبت به فواید آن بیشتر شد. از جمله از این مشکلات این است که به مرور زمان با تحلیل استخوان باعث لقی و جابجا شدن آن به هنگام غذا خوردن و حرف زدن می شود. اما با پدید آمدن ایمپلنت دندان، که یک پیچ فلزی است و جایگزین در قسمت ریشه دندان از دست رفته شما می شود و یک تاج یا همان روکش دندان مصنوعی بر روی قسمت پایه یا همان پیچ قرار میگیرد، به شما عزیزان نمای واقع دندان طبیعی را به شما می بخشد.

کاشت دندان

با استفاده از کاشت ایمپلنت می توانید تمامی دندان های قوس فک را به شکل ثابت جایگزین و بازسازی نمایید.
به علاوه با استفاده از پروتز های ثابت ایمپلنت شما احساس راحت تری خواهید داشت و از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می کند.
یکی از ویژگی های اصلی و مهم که بسیار قابل توجه است احساس است که به فرد می دهد هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد. همین طور ثابت است و دیگر نیازی نیست مانند دندان مصنوعی بیرون آورده شود.

زمانی که شما ایمپلنت دندان انجام می دهید جایگزین ریشه دندان می شود. به علاوه یک پایه قوی برای دندان های ثابت یا دائمی ایجاد می کند که با دندان های اصلی شما کاملاً سازگاری دارد.
یکی از درمان هایی که در دندانپزشکی یک تحول عظیم ایجاد کرد ایمپلنت دندان یا همان کاشت دندان می باشد.

هر ایمپلنت دارای سه بخش است:

 • فیکسچر یا (پایه تیتانیومی) می باشد که داخل استخوان فک کار گذاشته می شود.
 • اباتمنت (که جایگزین تاج دندان می باشد).
 • روکش ( یا کروان crown ) است که در نهایت بیمار جهت غذا خوردن و زیبایی از آن به عنوان دندان استفاده می کند.
کاشت دندان ایمپلنت دندان دکتر سلمی یزدی نژاد

کاشت دندان دکتر سلمی یزدی نژاد

برای انجام ایمپلنت دندان بهتر است کار به صورت گروهی انجام شود که شامل :

 • جراح فک و صورت
 • متخصص پروتز
 • لابراتوار پروتز های دندانی

در جلسه اول درمان جراح با توجه به کیفیت و ارتفاع و ضخامت استخوان ایمپلنت مناسب از نظر سایز( طول و قطر) و برند ایمپلنت را انتخاب می کند و در فک بیمار کار می گذارد. بعد از گذشت 3 ماه در فک بالا و یک ماه و نیم تا دو ماه در فک پایین (در شرایط نرمال) دندانپزشک مراحل بستن پیچ فرم دهنده لثه (هیلینگ) و قالبگیری را انجام می دهد و کار به لابراتوار ارسال می گردد تا اقدام به ساخت روکش ( crown) نماید تا پس از آماده شدن روکش ایمپلنت در جلسه بعد از قالبگیری اقدام به تحویل آن به بیمار نماید.

مطب دندان پزشکی در قیطریه دکتر سلمی یزدی نژاد

انواع تکنیک های کاشت دندان چیست؟

در اصل می توان گفت سه نوع ایمپلنت بر اساس روش کاشت وجود دارد:

 • فرش ساکت (Fresh soket) یا انجام ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان
 • فلپ لس (ایمپلنت بدون برش و جراحی و بخیه) یا ایمپلنت به روش پانچ
 • روش جراحی ایمپلنت با فلپ یا برش جراحی

برای انجام کاشت دندان دکتر متخصص با توجه به موقعیت و وضعیت دندان شما تصمیم می گیرد که کدام نوع ایمپلنت در چه سایز و طولی مناسب شماست.
درهنگام انجام ایمپلنت دندان دکتر متخصص پس از قرار دادن پیچ مخصوص پایه ایمپلنت در لثه ی شما روکش دندان یا همان دندان مصنوعی را بر روی آن قرار می دهد که همانند دنان طبیعی شما می باشد.

فرش ساکت (Fresh soket) یا انجام ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان

این روش متداول ترین درمان جهت کاهش زمان پروسه تحویل ایمپلنت می باشد.
نکته:
در مواردی که دندان دارای عفونت شدید و کیست های دندانی استپس از کشیدن نیز به (کورتاژه لثه) و نیازمند زمان جهت بازسازی استخوان تخریب شده اطراف دندان در اثر عفونت می باشد. لذا پس از کشیدن دندان حدود 2 الی 3 ماه به استخوان زمان می دهیم تا مجدد باز سازی شود. پس از آن ایمپلنت را در فک قرار می دهیم .

 

فلپ لس (ایمپلنت بدون برش و جراحی و بخیه) یا ایمپلنت به روش پانچ

این روش برای بیمارانی مناسب است که از نظر ارتفاع و ضخامت استخوان در شرایط مطلوب قرار دارند.
از محاسن احسن روش می توان به حداقل میزان خونریزی و کوتاهی زمان جراحی اشاره کرد.

 

روش جراحی ایمپلنت با فلپ یا برش جراحی

در این روش جراح با برش لثه را باز کرده و مستقیماً بر روی استخوان دریل را انجام داده و فیکسچر را قرار می دهند و پس از آن بسته به تشخیص جراح هیلینگ یا کاور اسکرور روی فیکسچر قرار می گیرد و بعد از آن لثه را روی آن بخیه می زند.

 

در افراد یا مبتلا به بیماردیابت یا قند خون باید ذکر کرد که:

قبل از مراجعه با آزمایش خون به صورت ناشتا فاکتور هموگلوبین hb A1C را چک کنند و اگر A1c هفت و بیشتر از هفت باشد، جز بیماران گود کنترل محسوب می شوند و درمان ایمپلنت بلا مانع است. در بیماران با A1C بالا تر از 7 تا کنترل کامل قند خون انجام ندهند درمانی حتی کشیدن دندان قابل انجام نیست.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت ها معمولاً از جنس تیتانیوم یا مواد دیگر ساخته می شوند. چرا که زمانی که به استخوان فک و لثه ی بیمار متصل می شوند هیچ گونه عارضه جانبی ایجاد نمی کند.
بسته به نوع بیماری پزشک متخصص شما تشخیص می دهد که این روش را در مطلب دنداپزشکی تحت بیهوشی موضعی و یا در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی انجام دهد.
دربازده زمانی سه تا شش ماه طول می انجامد که پس از قرار دادن ایمپلنت دندان در جایی از فک شما که با بافت لثه پوشانده شده است، در استخوان فک شما پیوند بخورد.
حتماً به یاد داشته باشید انجام جراحی کاشت دندان ممکن است چندین ساعت و حتی بیشتر از یک عمل صورت گیرد. بدین منظور هر شخصی که در معرض خطر ابتلا داشتن به عفونت می باشد احتمال این که مایل به انتخاب ایمپلنت دندان نباشد وجود دارد .

نکته بهداشتی در کاشت دندان:

حتماً به خاطر داشته باشید که از دستورالعمل های دندانپزشک خود درباره بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن دو بار در روز و استفاده از نخ دندان به صورت روزانه پیروی نمایید.

ایمپلنت 1روزه و یا فوری دندان چیست؟

انجام روش کاشت دندان به صورت 1روزه یا فوری بدین منظور می باشد که از دندان مصنوعی که همانند دندان طبیعی شما می باشد استاده نمود تا جایگزین دندان های از دست رفته شما گردد.

نحوه عملکرد کاشت دندان بدین صورت است که پایه ی ایمپلنت همانند ریشه دندان طبیعی در استخوان فک شما قرار می گیرد و این پایه به گونه ای مستحکم است که توانایی سوار کردن تاج های دندانی که دارای ظاهری همانند دندان طبیعی شما می باشد را داراست.

در استفاده از روش های سنتی گذشته زمانی که شما کاشت دندان انجام می دادید فاصله زمانی دوره بهبود پس از جراحی کاشت پایه و نصب تاج دندان بسیار زمان بر بوده. در حالی که در استفاده از ایمپلنت یک روزه یا فوری روشی کاملاً خاص و کاربردی بوده چرا که با کمک این روش جای خالی منشعب از دندان از دست رفته شما در یک روز توسط پایه و تاج دندانی پر می گردد.

نکته مهم در ایمپلنت 1روزه یا فوری دندان:

قابل ذکر است در این روش کاشت دندان به صورت فوری، تاج دندان موقتی تا زمانی که تاج دندان اصلی شما آماده شود روی پایه ایمپلنت شما نصب می گردد تا زیبایی بیمار را تکمیل کند.

مزایا کاشت دندان چیست؟

اگر شما به این فکر افتاده اید که نیاز به کاشت ایمپلنت دندان دارید پس نیاز به دانستن یکسری از اطلاعات درباره مزایا کاشت دندان دارید.
حتماً به خاطر داشته باشید زمانی که شما دندان خود را از دست می دهید حتماً سریعاً باید جایگزینی برای دندان از دست رفته خود پیدا کنید شما می توانید با مراجعه کردن به بهترین دندانپزشکی در قیطریه از مشکلاتی مانند کج شدن دندان های اطراف ، نداشتن جلوه مناسب و عدم خوب جویدن غذا جلوگیری نمایید.

مزایا استفاده از ایمپلنت دندان

 • میتواند سبب بازگرداندن اعتماد از دست رفته شما ناشی از ، از دست دادن دندان شما شود چرا که همانند دندان طبیعی شما می باشد.
 • دندان ایمپلنت میتواند سبب حفظ سلامت دندان های مجاور شما شود و به لثه بیمار هیچ گونه آسیبی وارد نکند.
 • استفاده کردن از دندان مصنوعی احتمال تجمع پلاک و باکتری را در اطراف آن افزایش می دهد اما در ایمپلنت دندان این چنین نیست.
 • رعایت نکات بهداشتی درباره حفظ دندان ایمپلنتی بسیار ساده تر از دیگر روش ها می باشد به همین منظور احتمال پوسیدگی دندان و عفونت و التهاب لثه به حداقل میزان می رساند.
 • ایمپلنت هیچ گونه تأثیری در مشکل تلفظ برخی از حروف توسط بیمار نمی گذارد اما در دندان مصنوعی این چنین نیست.
 • ممکن است برخی از افراد به دلیل داشتن ظاهری مصنوعی روکشن دندان مصنوعی از جایگزین کردن دندان از دست رفته ی خود صرفه نظر کنند. اما با استفاده از روکش دندان مصنوعی که بر روی پایه ایمپلنت قرار می گیرد و دارای ظاهری همانند دندان طبیعی شما می باشد ، دیگر نگرانی درباره این موضوع بی مورد است.
 • به دلیل متصل شدن دندان ایمپلنتی به استخوان فک ، به هیچ وجه احتمال حرکت و تغییر حالت در آن وجود ندارد .
 • از مهم ترین مزایای استفاده کردن از کاشت دندان می توان به این مورد اشاره کرد که استفاده از روش غیر از ایمپلنت دندانی تماماً دارای طول عمر محدودی می باشد و حتماً باید بعد از گذشت چند سال تعویض شوند اما در مورد کاشت دندان این چنین نیست.

شما می توانید قبل از انجام ایمپلنت دندان برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالب گردآوری شده در قسمت خدمات مربوط به ایمپلنت را مطالعه نمایید.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

معمولاً بسیاری از افرادی که کاشت دندان انجام داده اند پس از انجام جراحی ، اعلام نموده اند که کشیدن دندان درد بسیار بیشتر نسبت به این جراحی دارد. چرا که در انجام جراحی ، پزشک متخصص نیاز به بردین قسمتی از لثه دارد و باید از بی حسی موضعی استفاده کند. بعد از جراحی هم چند مسکن قوی برای این که دردی را احساس نکنید به بیمار تجویز می کند. اما اصل موضوع بر این است که ناراحتی و میزان تحمل درد در افراد بسیار متفاوت می باشد. اما تمامی افراد در این نظریه ، دارای نظر مشترک هستند که درد ناشی از کشیدن دندان بیشتر از کاشت دندان می باشد.

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *