پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

5 نوع روش رایج جراحی دندان🩸🩸🩸

فهرست مطالب

رایج ترین روش های جراحی دندان

جراحی دندان بخشی از دندانپزشکی است و شاخه ای از علم پزشکی است که با دندان، لثه و دهان سروکار دارد. دندانپزشکان متخصصان دندانپزشکی هستند و به درمان، پیشگیری، تشخیص و مطالعه شرایط، اختلالات و بیماری های حفره دهان می پردازند. این عمرمخاط دهان و دندان و همچنین تمام بافت ها و ساختارهای مرتبط (مانند فک و ناحیه صورت یا فک و صورت) را پوشش می دهد.

برای عموم مردم، دندانپزشکی و جراحی دندان بیشتر با ثابت کردن دندان ها مرتبط هستند. با این حال، دندانپزشکی تنها در مورد تعمیر دندان های شما نیست، بلکه جنبه های دیگر مجموعه جمجمه و صورت، مانند ساختار گیجگاهی فکی و سایر ساختارهای حمایتی را نیز پوشش می دهد. به نوبه خود، روش‌های جراحی دندان تنها کانال‌های ریشه و برداشتن دندان‌های عقل نهفته را پوشش نمی‌دهند.

Dental Surgery and Implants | Springmedo

جراحی دندان دقیقا چیست؟

جراحی دندان، جراحی استخوان فک و دندان است. بنابراین، تعداد زیادی از روش‌های دندانپزشکی یا روش‌های پزشکی که شامل اصلاح مصنوعی دندان می‌شوند را پوشش می‌دهد. این شامل رویه های زیر است.

 

روش های جراحی دندان

جراحی دندان

این یک نوع جراحی است که ریشه یا پالپ دندان را درگیر می کند.

 

آ. کانال ریشه

جراحی ریشه یک درمان ریشه است که توسط متخصص ریشه یا دندانپزشک به منظور درمان یک دندان بیمار یا آسیب دیده با نمایان شدن ریشه دندان انجام می شود. این شامل برداشتن پالپ و ریشه دندان ملتهب از زیر مینا و عاج به منظور تسکین درد و نجات دندان از کشیدن دندان (در نتیجه ایجاد کانال ریشه) است.

دندان عفونی سوراخ شده و پالپ آن برداشته می شود تا با یک ماده بی اثر جایگزین شود. پس از آن، یک تاج در بالای دندان قرار می گیرد تا آن را حفظ کند. در گذشته، کانال ریشه به دلیل دردناک بودن بدنام بود. با این حال، درمان ریشه مدرن کانال ریشه هیچ شباهتی به روزهای قدیم ندارد. بسیار کارآمدتر و کمتر از قبل دردناک است.

 

ب. پالپوتومی

این پیشرو برای عمل کانال ریشه است. این شامل باز کردن محفظه پالپ دندان به منظور تخلیه عفونت پالپ است. به طور دقیق تر، قسمت بیمار پالپ را برداشته و بقیه پالپ را به حال خود رها می کند تا نیازی به عمل کانال ریشه کامل نباشد.

این درمان ریشه در مواردی استفاده می شود که بیمار بخواهد حیات بافت پالپ سالم باقی مانده را حفظ کند. از مزایای آن می توان به حفظ دندان های زنده اشاره کرد که قادر به تشخیص گرما از دمای سرد و همچنین دریافت مواد مغذی از خون شما هستند. احتمال خرد شدن و شکستن دندانی که ریشه آن برداشته شده است بیشتر است، بنابراین تاج روی آن قرار می گیرد.

 

ج. پالپکتومی

این روش شامل برداشتن موقت تمام پالپ در اتاقک پالپ به منظور تسکین درد است. پالپکتومی معمولاً زمانی انجام می‌شود که پالپوتومی یک گزینه نباشد و تمام پالپ دندان عفونی، ملتهب و مبتلا به بیماری شده باشد. پس از برداشتن، کانال ها داروسازی و تمیز می شوند.

گاهی اوقات دندانپزشکان پالپکتومی را روی دندان های شیری یا شیری انجام می دهند. در چنین مواردی، خمیر با مواد قابل جذب جایگزین می شود. این روش توصیه شده برای پالپیت برگشت ناپذیر در پالپ ردیکولار و کرونال و همچنین مولرهای اولیه آبسه شده یا دارای اثبات رادیوگرافیک مبنی بر آسیب شناسی فورکاسیون است.

 

 د. آپیکوکتومی

زمانی که جراحی کامل کانال ریشه (از جمله قرار دادن مواد بی اثر و تاج پروتز) برای تسکین درد کافی نباشد، استفاده می شود. این برداشتن انتهای ریشه شامل برداشتن راس یا انتهای ریشه با ورود از لثه و استخراج این ماده بیمار با جراحی است.

این همچنین به عنوان درمان رتروگراد کانال ریشه، برداشتن ریشه و پر کردن انتهای ریشه نیز شناخته می شود. نام فنی آن ترکیبی از “آپیکو” و “اکتومی” یا برداشتن نوک ریشه دندان است، به طوری که حفره حاصل آماده شده و سپس با یک ماده زیست سازگار پر می شود. این ممکن است با استفاده از اندودنتیکس میکروسرجری یا جراحی دندان با میکروسکوپ انجام شود.

 

این یک جراحی دندان است که شامل پروتزهای دندانی یا جایگزینی دندان مصنوعی است.

 

آ. تاج (کلاهک)

قرار دادن کلاهک ها یا تاج ها در قسمت قبل مورد بررسی قرار گرفته است. این پوشش های مصنوعی برای دندان ها از مواد مختلف زیست سازگار مانند مخلوط قلع یا طلا و آلومینیوم، CMC/PMC (کامپوزیت فلزی سرامیک/پرسلن) و غیره ساخته می شوند. برای قرار گرفتن تاج، دندان زیرین باید به این ترتیب تغییر شکل داده شود.

این جراحی دندان برای دندان‌های شماست که به شما اطمینان می‌دهد که پوشش محکم‌تری نسبت به پر کردن دندان (که به راحتی می‌شکند، به خصوص در هنگام مواجهه با نیروهای گاز گرفتن دندان‌های آسیاب) محکم‌تر است. روکش را می توان روی دندانی که قبلا مرده و در حال فرو ریختن است یا دندانی که برای از بین بردن آن نیاز به عمل ریشه دارد استفاده کرد.

 

ب. ونیرها

این نیز مانند روکش مصنوعی است، اما این بار فقط سطح جلوی دندان شما (به عبارت دیگر بخش باکال یا لبی) را می پوشاند. آنها توانایی دندان جویدن دندان شما را جایگزین یا تقویت نمی کنند. در واقع، آنها بیش از هر چیز به دلایل زیبایی شناختی هستند.

همچنین به عنوان لمینت های چینی دندان یا ونیرهای چینی شناخته می شوند، تفاوت آنها با روکش ها در این است که به نازکی ویفر هستند و لازم نیست دندان زیرین را به اندازه ای مته کنید تا شکل آن را تغییر دهید و به آن اجازه دهید این پروتزهای دندانی را بهتر دریافت کند. پوسته ها به جلوی دندان ها چسبانده می شوند تا طول، اندازه، شکل و رنگ آن ها تغییر کند.

 

ج. بریج

اگر چندین دندان توسط دندانپزشک کشیده شده باشد که فاصله زیادی بین یک دندان باقی مانده به دندان بعدی باقی می گذارد، می توانید با گذاشتن بریج آن را درست کنید. پل یک ردیف یا مجموعه ای از تاج های مصنوعی ثابت است. دارای دو یا چند تاج متصل به هم است. آنها دندان یا دندان های از دست رفته را با قرار دادن آنها در “پست” جایگزین می کنند.

پست ها دندان های مجاوری هستند که دندانپزشک برای قرار دادن روکش ها در هر دو انتهای بریج آن ها را تغییر شکل می دهد. این روش پروتز دندان معمولاً پس از کشیدن دندان به منظور حفظ یا حفظ بایت استفاده می شود. به طور دقیق تر، هر زمان که یک یا چند دندان کشیده شود، دندان های دیگر به تدریج جابجا شده و به سمت شکاف حرکت می کنند. این باعث تغییر نیش و حتی طول فک شما می شود.

 

د. ایمپلنت

به جای تغییر شکل دندان‌های مجاور به منظور قرار دادن یک پل روی آن‌ها و محل کشیدن دندان، می‌توانید به جای آن از ایمپلنت استفاده کنید. اینها میخ‌ها یا پایه‌های تیتانیومی هستند که با جراحی در حفره دندان و استخوان (فک بالا یا فک پایین) جایی که دندان یا دندان‌های شما قبلاً قرار داشتند، قرار می‌گیرند.

پس از قرار دادن، ناحیه مورد نظر برای حدود 4 تا 6 ماه بهبود می یابد. پس از آن، یک دندان مصنوعی در بالای ایمپلنت (معمولا یک اباتمنت و تاج) قرار می گیرد. روکش معمولاً توسط یک پیچ یا سیمان به ایمپلنت متصل می شود تا آن را ثابت نگه دارد. در همین حال، اباتمنت فضای داخل تاج را که معمولاً برای دندان های تغییر شکل داده شده است، پر می کند.

 

ه. دندان مصنوعی (دندان مصنوعی)

مجموعه ای جزئی یا کامل از دندان مصنوعی یا دندان مصنوعی. می‌توانید مانند بریج‌های دندانی، آن‌ها را به دندان‌های مجاور متصل کنید. با این حال، بر خلاف بریج ها، شما اصلاً نیازی به تغییر شکل دندان ندارید. این وسایل مصنوعی با کلاهک های فلزی یا پلاستیکی روی دندان های شما محکم می شوند.

همچنین می‌توانید دندان‌های مصنوعی را از طریق چسب در کنار سطح کام یا لثه قرار دهید. می‌توانید بین دندان‌های مصنوعی موقت یا جداشدنی که می‌توانید هنگام خواب در یک لیوان آب قرار دهید یا دندان مصنوعی دائمی که باید مانند بریج‌های دندانی به دهان خود بچسبانید، یکی را انتخاب کنید.

 

ف.  پروتز با پشتیبانی از ایمپلنت

این نوع جراحی دندان هر دو ایمپلنت و پروتز را با هم ترکیب می کند. به‌جای استفاده از دندان‌های مجاور به عنوان پایه یا تکیه‌گاه بریج دندان، در عوض با جراحی ایمپلنت‌ها را در طرف مقابل ردیفی از شکاف دندان قرار می‌دهید.

همانطور که در بالا مشخص شد، ایمپلنت ها به شما نیاز دارند که پایه هایی را در عمق استخوان فک، جایی که دندان های کشیده شده قرار داشتند، قرار دهید. مجدداً، پس از قرار دادن پایه‌ها در حفره دندان و سپس ترمیم، این ناودانی‌های فلزی روی سطح لثه ثابت می‌شوند و امکان قرار دادن پروتزها یا بریج‌های دندانی را در بالای دستگاه‌های دندان‌پزشکی چسبانده می‌دهند.

 

این شامل قرار دادن دستگاه‌هایی بر روی دندان‌ها برای تغییر محل قرارگیری آنها و اصلاح بایت است.

 

آ. ایمپلنت ها و پروتزهای تحت حمایت ایمپلنت

این روش های پروتز را می توان با توجه به مزایای ارتودنسی خود، درمان های ارتودنسی در نظر گرفت. این به این دلیل است که استخوان درگیر است و از آنها برای جلوگیری از تغییر شکل دهان، شکل فک و شکل بایت به دلیل فاصله بین دندان های باقی مانده پس از کشیدن یا چندین کشیدن استفاده می شود.

ایمپلنت‌ها نه تنها برای جایگزینی دندان یا دندان‌هایی که از دست داده‌اید با قرار دادن یک گل میخ دندانی روی حفره دندان و استخوانی که قبلاً دندان یا دندان‌های شما بوده است، استفاده می‌شود. آنها همچنین می توانند نیش اصلی شما را حفظ کنند. ارتودنتیست ها حتی می توانند بایت و فک شما را از طریق فرآیندهای ذکر شده در بالا تغییر شکل دهند.

 

ب. آپیکوکتومی

همانطور که قبلاً مشخص شد، آپیکوکتومی برداشتن آپیکو یا انتهای ریشه دندان است. جراحی کانال ریشه ماهیتی ارتودنسی ندارد زیرا بیشتر بر روی برداشتن پالپ دندان و ریشه دندان تمرکز می‌کند، بنابراین به طور موثر دندان را در این فرآیند از بین می‌برد. با این حال، راس یا انتهای ریشه به حال خود رها می شود.

تنها زمانی که جراحی کانال ریشه در تسکین درد دندان ناکافی باشد، تمام مواد راس ریشه برداشته می شود (معمولاً به این دلیل که حتی آن قسمت از دندان نیز بیمار شده است). این یک روش ارتودنسی نیز در نظر گرفته می شود زیرا بخشی از ساختار استخوان زیرین نیاز به برداشتن با این نوع جراحی دارد.

 

ج. کشیدن دندان

این کار معمولاً روی دندان‌های مشکل‌ساز، بیمار یا زائد انجام می‌شود (که در مورد دندان‌های عقل که فضایی برای رشد روی فک مدرن ندارند، صدق می‌کند). آنها معمولاً از طریق کشیدن یا برش برداشته می شوند. حتی برخی از دندان های عقل خود را قبل از رویش و رشد مشکل خارج می کنند.

ساده ترین شکل این عمل جراحی دندان، کشیدن دندان، یکی از رایج ترین خدمات دندانپزشک است. می‌توان آن را با بی‌حسی موضعی (بی‌حس کردن دهان) یا عمومی (خواباندن) انجام داد. نوع برش کشیدن دندان معمولاً شامل دندان عقل نهفته در زیر لثه می شود، بنابراین جراحی نیز شامل می شود.

 

 د. فیبروتومی

این روش ارتودنسی شامل بریدن لثه یا فیبرهای لثه اطراف دندان شما برای جلوگیری از عود دندانی است. عود در این زمینه به بازگشت دندان به موقعیت اولیه خود قبل از اصلاح ارتودنسی اشاره دارد. این عود شایع ترین عارضه پس از ارتودنسی است.

همچنین به عنوان پریسیشن شناخته می شود و دندان شما را از عود چرخش دندان ناشی از بریس های دندانی، نگهدارنده ها یا سایر درمان های ارتودنسی مشابه نجات می دهد. این فیبرهای لثه هستند که باعث می شوند دندان ها پس از انجام چرخش یا چرخش به عنوان بخشی از اصلاح ارتودنسی به موقعیت اولیه خود بازگردند.

 

  • پریودنتیکس

این شاخه از جراحی دندان است که به درمان لثه  یا بیماری های پریودنتال مانند التهاب لثه و پریودنتیت می پردازد. بیماری پریودنتال به طور معمول با التهاب لثه و خونریزی لثه قبل از بدتر شدن به پریودنتیت کامل شروع می شود.

از عوارض پریودنتیت می توان به لق شدن دندان ها و از بین رفتن ارتباط بین دندان، لثه و استخوان اشاره کرد. درمان‌های پریودنتال اغلب شامل کاشت دندان و همچنین لیزر، جراحی پیوند لثه، تمیز کردن عمیق، افزایش طول تاج دندان، جراحی پلاستیک و غیره است.

 

  • جراحی دهان و فک و صورت

جراحی دهان و فک و صورت (همچنین به عنوان OMFS یا OMS شناخته می شود) شاخه ای از جراحی دندان است که به درمان انبوهی از نقایص، آسیب ها و بیماری های مربوط به فک و صورت (فک و صورت) می پردازد. بافت های سخت و نرم دهان (دهان).

همچنین قسمت های مجاور بدن گردن و سر را می پوشاند. این یک تخصص جراحی شناخته شده بین المللی است که در بیشتر اروپا، بریتانیا و استرالیا یافت می شود. در کشورهایی مانند اسرائیل، سوئد، برزیل، کانادا و ایالات متحده، این یک تخصص دندانپزشکی شناخته شده است.

توصیه دکتر سلما یزدی نژاد در مورد جراحی دندان:

بسیاری از افراد در انجام جراحی دندان طبق توصیه دندانپزشک خود مردد هستند. این به این دلیل است که مقابله با مشکلات فک، دندان یا دهان هم گران و هم دردناک است. با این حال، زمانی که مشکلات فک و صورت، گیجگاهی فکی، مخاط دهان، لثه و دندان بدتر می شود و دردشان از پشت بام می رود، معمولاً انتخابی ندارند.

در واقع، جراحی دندان مجموعه وسیعی از روش های دندانپزشکی را پوشش می دهد که لزوماً نیازی به زیر چاقو یا بریدن لثه ندارد. همچنین شامل گذاشتن پروتزهای دندانی و قرار دادن ایمپلنت های استخوانی است. به هر حال، هر نوع جراحی را نباید ساده انگاشت، و این شامل جراحی دندان نیز می شود.

لطفا همین امروز با ما تماس بگیرید و یک مشاوره رایگان دندانپزشکی دریافت کنید.

Leave A Comment