پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

🦷تجهیزات دندانپزشکی🦷

فهرست مطالب

شناخت تجهیزات دندانپزشکی:

صدا و ظاهر ابزار و تجهیزات دندانپزشکی از نگاه تمام بیماران ترسناک و استرس زا است. زمانی که شما در کلینیک دندانپزشکی حضور دارید، صدای دریل یا دیدن قلاب‌های تیز و ابزارهایی که شما نسبت به آنها شناخت ندارید منجر به ترس و استرس در شما می شود. و همین موضوع باعث می شود شما حتی در مواقع ضروری هم به دندانپزشکی مراجعه نکنید و یا هر موقع که می‌خواهید به مطب دندانپزشکی بروید این کار را با اکراه انجام دهید. با خواندن این مقاله شما نسبت به ابزارهای دندانپزشکی شناخت پیدا می کنید و دیگر ابزارها برای شما غول آسا نخواهند بود. همچنین با دانستن این موضوع که هر کدام از وسایل دندانپزشکی چه کاربردی دارد ممکن است اضطراب شما زمانی که دندانپزشک می‌خواهد روی دندان‌های شما کار کند تا حدی زیادی کم می شود.

هدف ما از گردآوری این مقاله آرامش و حس خوب در شما عزیزان هنگام مراجعه به دندانپزشکی است.

تجهیزات مختلف دندانپزشکی

  • انبرک دندانپزشکی

انبرک دندانپزشکی که کاوشگر دندان نیز نام دارد یکی از تجهیزات دندانپزشکی است که اکثر افراد از آن گریزانند. اما برای پیدا کردن علائم پوسیدگی‌های دندانی یا بیماری‌های لثه مفید می باشد. این ابزار یک دسته بلند و قلاب تیزی در سر آن دارد. از این وسیله بیشتر برای یافتن کیست های بین دندانی و تراشیدن جرم‌ها و پلاک‌های روی دندان استفاده خواهد شد. اگر دندان شما پوسیدگی‌های قابل توجهی دارد، دندانپزشک ممکن است از نوک تیز این ابزار برای رسیدگی به این حفره یا پوسیدگی استفاده نماید. این تجهیزات شبیه ابزار قرون وسطایی می باشد اما به عنوان یک ابزار پیشگیرانه دندانپزشکی برای دندانپزشک کارآمد می باشد.

  • قالب‌ها

در صورتی که دندان شما روکش‌های دندانی یا محافظ دهانی داشته باشد، دندانپزشک ممکن است از این قالب برای دندان‌های شما استفاده نماید. این قالب‌ها ترسناک نمی باشد ولی به هر حال، فریم‌هایی هستند که با مواد نرم پر شده و در دهان بیمار قرار می گیرد. زمانی که شما دهان خود را بسته و دندان‌ها را روی هم می گذارید، قالب، شکل دندان شما را به خود خواهد گرفت. مواد قالبگیری مزه و طعم خوبی ندارند اما پس از گذشت چند ثانیه میتوان آن را تحمل کرد. حتی برخی از دندانپزشکان از اسانس‌ها یا خوشبوکننده‌های گوناگون برای کودکان استفاده می نمایند.

با خواندن این مقاله شما دید نزدیک و مثبتی نسبت به ابزارهای دندانپزشکی پیدا می کنید و دیگر از آن ها نمی ترسید. این ابزار در دستان یک دندانپزشک متخصص بدون ضرر است و متخصص ممکن است مواردی که باعث ترس و آزار شما می‌شوند را به روش‌هایی مانند بیهوشی خنثی نماید.

  • سرنگ دندان

کاربرد سرنگ دندان جهت بیحس کردن دندان است که در زیر دهان قرار داده می شود . سوزن این سرنگ‌ها کمی بلندتر از سوزن‌ها یا سرنگ‌های معمولی می باشد تا دندانپزشک بتواند برای بیحس کردن دهان، نقطه مورد نظر را به طور دقیق‌تر انتخاب نماید. ممکن است شات اول در هنگام تزریق باعث ناراحتی شما در یک لحظه شود اما با وجود مواد بیحس کننده بلافاصله بیحس می‌شود. اگر در اطراف ناحیه‌ای که سوزن تزریق می شود احساس درد داشتید بهترین کار بی توجهی به درد است زیرا بلافاصله برطرف خواهد شد و چیزی برای ترس وجود ندارد. بسیاری از دندانپزشکان قبل از تزریق مواد بیحسی، برای کاهش درد بیمار هنگام تزریق سوزن، دهان را به طور موضعی بیحس می کنند.

  • اسکالر

در حالی که انبرک دندانپزشکی برای برداشتن جرم‌ها و پلاک‌های مختصر دندانی توسط پزشکان بکار می رود، اسکالر برای تخلیه جرم‌ها و پلاک‌های انباشته شده بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر بیماران که به جرم‌گیری نیاز دارند، مشکلات شدیدتری در لثه دارند اما همه افراد درجاتی از انباشتگی جرم‌ها و پلاک‌ها را روی دندان خود دارند. زمانی که شما غذا میل می کنید و یا اب می نوشید، ذرات ریز مانند شکرها و اسیدها به دندان‌های شما خواهد چسبید و باکتری‌ها ایجاد می‌شوند. این باکتری‌های برای دندان مضر است و تبدیل به پوسیدگی به مرور زمان می شوند. با این که با مسواک کردن و کشیدن نخ دندان می‌توان برخی از این پلاک‌ها را تمیز نمود اما در برخی موارد برای پاک کردن جرم‌های روی دندان باید از این ابزار استفاده کرد. به وسیله اسکالر این امکان وجود دارد که پلاک‌ها را تراشید و در حالی که این کار لزوماً راحت نمی باشد می‌تواند از افتادن و از دست دادن دندان به دلیل پوسیدگی جلوگیری نماید.

  • مکنده بزاق یا تجهیزات ساکشن

یکی از راحت ترین تجهیزات دندانپزشکی مکنده بزاق می باشد که کنار آمدن با آن آسان است و در بسیاری از مواقع نیز باعث لبخند بیماران هنگام کار می شود. زمانی که دندانپزشک در حال معاینه دهان شما است غالباً به یک فضای خشک نیازمند است. تجهیزات دندانپزشکی ساکشن یک لوله بلند است که به یک دستگاه مکنده متصل است و بزاق را از دهان شما خارج می نماید. شما ممکن است صدای دستگاه ساکشن را بشنوید و سر دستگاه را داخل گونه‌های یا روی زبان خود احساس کنید بدون هیچ ترس و نگرانی. در هنگام انجام فرایندهای دندانپزشکی ممکن است نیاز باشد که دندانپزشک از آب در دهان شما استفاده کند و در این موارد شما باید مکرراً دهان خود را ببندید تا دستگاه بتواند آب جمع شده در دهان شما را ااستخراج نماید.

  • آینه دهان

یکی از بی خطرترین تجهیزات دندانپزشکی آینه دهان است علاوه براین بسیار حیاتی موقع کار می باشد. آینه دهانی یک آینه کوچک است که یک دسته فلزی دارد. این ابزار دوکاره است. در گام اول این که دندانپزشک با استفاده از آن می‌تواند داخل تمام دهان را مشاهده کند و معمولاً می‌تواند به مشاهده قسمت‌هایی که پیچیدگی‌های فیزیکی دارد کمک نماید. با استفاده از این آینه پیدا کردن پوسیدگی دندان و مشکلات احتمالی دیگر دهان راحت‌تر می باشد که در صورت استفاده نکردن از این ابزار قابل شناسایی نیستند. در قدم دوم این ابزار به دندانپزشک کمک می‌کند که بدون استفاده از دست، زبان بیمار را جابه‌جا نماید یا آن را به سمت داخل گونه‌های بیمارهدایت نماید.

  • دریل دندانپزشکی

از نگاه تمام بیماران ترسناک‌ترین تجهیزات دندانپزشکی دریل است زیرا صدای این دریل باعث ترس زیاد بیمار می گردد. در هر صورت، مؤثرترین روش این است که قبل از استفاده از دریل، حفره‌های دندانی را پر نمایید. این دریل الکتریکی با سرعت 250 هزار دور در دقیقه می‌چرخد و آب را در دهان بیمار می‌پاشد. اگر در هنگام دریل کردن دندان آب پاشیده نشود باعث آسیب‌دیدگی دندان بیماران خواهد شد. در حالی که استفاده از دریل دندانپزشکی به دلیل لرزشی که در دندان‌های شما ایجاد می‌کند ناراحت‌کننده و آزاردهنده می باشد اما معمولاً در زمانی که دندان‌های شما به طور موضعی بی‌حس شده باشند شما متوجه درد نمی شوید.

Leave A Comment