پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

آیا می شود دندان ها را کوتاه کرد؟

آیا می شود دندان ها را کوتاه کرد؟

فهرست مطالب

دندان ها همیشه بر روی زیبایی صورت و طرح لبخند افراد تاثیر گذار بوده اند. امروزه هم توجه به این نکته به خصوص در بین جوانان بیشتر شده است. برای رفع ایرادات اساسی و پیچیده مانند به هم ریختگی و روی هم رفتگی و انحراف  شدید دندان ها از روش هایی مانند ارتودنسی استفاده می کنند اما به دلیل زمان بر بودن و هزینه زیاد آن معمولا افراد ترجیح می دهند از روش های ساده تر که حتی ممکن است سلامت دندان هایشان را به خطر بیاندازد، استفاده کنند.

گاهی افراد از به هم ریختگی دندان هایشان شاکی هستند و گاهی از ارتفاع و اندازه آنها. در هر صورت برای رفع هر گونه مشکلی یک راه حلی وجود دارد که تنها با مشورت با پزشک متخصص می توان راه حل مناسب را پیدا کرد.

روش های کوتاه کردن دندان و عوارض آن

برای ردیف کردن و یا بهتر بگوییم مرتب و یکسان نشان دادن دندان ها غیر از ارتودنسی روش های دیگری هم هستند که یکی از آنها تراشیدن دندان ها است. درست است که با این کار مقداری از مینای دندان از سطح آن برداشته می شود اما با این حال افراد زیادی هستند که حاضرند برای بهتر شدن طرح لبخندشان این کار را انجام دهند.

در روش تراشیدن دندان، مقداری از سطح سالم و ضروری دندان که به آن مینای دندان می گویند، برداشته می شود و دندان نازک شده و مقاومتش پایین می آید. طبق نظر دندان پزشکان بهتر است هرگز مقاومت و سلامت دندان هایتان را برای داشتن طرح لبخندی زیبا و هالیوودی فدا نکنید.

در بعضی موارد کار تراشیدن دندان ها آن هم به صورت  بسیار جزئی انجام می شود. مانند مواقعی که دندان های جلویی بلند یا تیز هستند. در این صورت با تراشیدن لبه دندان سطح صاف و یکسانی با هزینه بسیار نا چیز  به دست می آید اما با این حال از عوارض آن نباید غافل شد.

در اصلاح طرح لبخند، پیدا کردن علت یا علل ایجاد مشکل و بر طرف کردن آنها اولویت دارد و بنابراین اگر مشکل نامرتبی دندان هایتان به خاطر اندازه یا شکل دندانتان باشد، تراشیدن نمی تواند مشکل را به صورت اساسی حل کند. علاوه بر این تراشیدن می تواند مشکلات متعدد دیگری نیز برایتان به وجود بیاورد. وقتی مقداری از حجم مینای دندان تراشیده شود دیگر قابل باز گشت نخواهد بود. جمع شدن باکتری ها در اطراف لثه می تواند باعث بروز بیماری های پریودنتال شود و تا از دست دادن کامل دندان هم پیشرفت کند. تغییر رنگ دندان هم بر اثر افزیش سن واستفاده از مواد غذایی ممکن است ایجاد شود و ظاهر بدی را به وجود بیاورد.

همه اینها عوارض و پیامد های منفی تراشیدن دندان ها هستند اما با توجه به تبلیغات گسترده ای که در این مورد وجود دارد و هیچ کدام حقیقت ندارند، باز هم هستند افرادی که برای به دست آوردن زیبایی ظاهری در مدت زمان کم و با صرف هزینه پایین سلامتی و استحکام دندان هایشان را به خطر می اندازند.

Leave A Comment