پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

چقدر در مورد سلامت دندان و عصب کشی می دانید؟

فهرست مطالب

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”عصب کشی چقدر دردناک هستند؟” answer-0=” عصب کشی معمولاً بدون درد هستند زیرا اکنون دندانپزشکان قبل از عمل از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن دندان و نواحی اطراف آن استفاده می‌کنند. بنابراین، در طول عمل نباید هیچ دردی احساس کنید. با این حال، درد و ناراحتی خفیف برای چند روز پس از انجام کانال ریشه طبیعی است.” image-0=”1985″ headline-1=”h2″ question-1=”چه زمانی عصب کشی ضروری است؟” answer-1=”عصب کشی برای دندان ترک خورده ناشی از آسیب یا ژنتیک، حفره عمیق یا مشکلات ناشی از پر کردن قبلی مورد نیاز است. معمولاً بیماران زمانی که متوجه می شوند دندان هایشان حساس است، به ویژه به احساس گرما و سرما، نیاز به کانال ریشه دارند. ” image-1=”1974″ count=”2″ html=”true” css_class=””]

سلامت دندان و عصب کشی

عصب کشی چیست؟

عصب کشی درمانی برای ترمیم و نجات دندانی است که به شدت پوسیده یا عفونی شده است. عصب و پالپ دندان به دلیل پوسیدگی عمیق ممکن است تحریک، ملتهب و عفونی شود. اقدامات مکرر دندانپزشکی روی دندان؛ یا پرکردگی های بزرگ، ترک یا تراشه در دندان. همچنین ممکن است به دلیل ضربه به صورت اتفاق بیفتد.

در طی عمل عصب کشی، عصب و پالپ دندان برداشته شده و داخل آن تمیز و مهر و موم می شود. بدون درمان، بافت اطراف دندان عفونی می شود و ممکن است آبسه ایجاد شود.

بعد از اینکه دندان از لثه خارج شد، عصب دندان برای سلامت و عملکرد دندان اهمیت حیاتی ندارد. تنها عملکرد آن حسی است. ایجاد حس گرما یا سرما. عدم وجود عصب بر نحوه عملکرد دندان شما تأثیر نمی گذارد.

روش های عصب کشی به دردناک بودن شهرت دارند. اما خود این روش دردناک تر از قرار دادن پر کردن نیست.

 

چرا پالپ دندان باید برداشته شود؟

عصب کشی

هنگامی که بافت عصبی یا پالپ دندان آسیب می بیند، تجزیه می شود و باکتری ها در اتاقک پالپ شروع به تکثیر می کنند. باکتری ها و سایر مواد پوسیده می توانند باعث عفونت یا آبسه دندان شوند. آبسه یک پاکت پر از چرک است که در انتهای ریشه های دندان ایجاد می شود. آبسه زمانی اتفاق می افتد که عفونت تا انتهای ریشه دندان گسترش یابد. عفونت در کانال ریشه دندان نیز می تواند باعث موارد زیر شود:

 

 • تورمی که ممکن است به سایر نواحی صورت، گردن یا سر گسترش یابد
 • از دست دادن استخوان در اطراف نوک ریشه
 • مشکلات زهکشی که از ریشه به بیرون گسترش می یابد. یک سوراخ می تواند از کنار دندان همراه با زهکشی به لثه یا از طریق گونه با تخلیه به پوست ایجاد شود.

 

علائم نیاز به کانال ریشه چیست؟

اگر به کانال ریشه نیاز دارید، ممکن است متوجه این علائم شوید:

 • حساسیت دندانی که باقی می ماند، به خصوص به گرما یا سرما
 • درد شدید هنگام جویدن یا گاز گرفتن
 • جوش روی لثه ها
 • دندان های شکسته یا ترک خورده
 • لثه های متورم یا دردناک
 • پوسیدگی عمیق یا تیره شدن لثه ها

 

روش عصب کشی

دندانپزشک یا اندودنتیست می تواند کانال ریشه را انجام دهد. اندودنتیست دندانپزشکی است که در علل، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها و آسیب های پالپ دندان یا عصب دندان تخصص دارد. اگر عصب کشی شما ممکن است دشوارتر باشد، دندانپزشک عمومی شما ممکن است به شما توصیه کند که به متخصص ریشه مراجعه کنید.

 

روند این مراحل را دنبال خواهد کرد:

 

دندانپزشک شما برای دیدن شکل کانال های ریشه و تعیین اینکه آیا علائم عفونت در استخوان اطراف وجود دارد یا خیر، عکس رادیوگرافی می گیرد. آنها از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه نزدیک دندان استفاده می کنند. از آنجایی که عصب مرده است، ممکن است نیازی به بیهوشی نداشته باشید، اما بیشتر دندانپزشکان هنوز این ناحیه را بیهوش می کنند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

برای خشک نگه داشتن ناحیه و عاری از بزاق در طول درمان، دندانپزشک شما یک بند لاستیکی (ورقه ای از لاستیکی) را در اطراف دندان قرار می دهد.

مرحله بعدی سوراخ کردن دسترسی به دندان است. پالپ، باکتری ها و بافت عصبی پوسیده از دندان خارج می شوند. این ناحیه با استفاده از یک سری فایل ریشه تمیز می شود. آن‌ها در سوراخ دسترسی قرار می‌گیرند و در تمام طول دندان کار می‌کنند تا کناره‌های کانال‌های ریشه را بتراشند و بمالند. همانطور که کار انجام می شود، آب یا هیپوکلریت سدیم در منطقه اسپری می شود تا زباله ها از بین بروند.

هنگامی که دندان کاملاً تمیز شد، مهر و موم می شود. برخی از دندانپزشکان دوست دارند قبل از مهر و موم کردن دندان یک هفته صبر کنند. به عنوان مثال، اگر عفونتی وجود داشته باشد، دندانپزشک شما ممکن است دارویی را در داخل دندان قرار دهد تا آن را پاک کند. دیگران ممکن است انتخاب کنند که دندان را در همان روزی که تمیز می‌شود، مهر و موم کنند. اگر کانال ریشه در همان روز انجام نشود، یک پر کردن موقت در سوراخ بیرونی دندان قرار می‌گیرد تا بین جلسات بزاق و غذا از دهان خارج نشود.

در نوبت بعدی، برای پر کردن فضای داخلی دندان، یک خمیر سیلر و یک ترکیب لاستیکی به نام گوتاپرکا در عصب کشی قرار می‌گیرد. برای بستن سوراخ دسترسی ایجاد شده در ابتدای درمان، یک پرکننده قرار داده می شود.

مرحله آخر ممکن است شامل ترمیم بیشتر دندان باشد. دندانی که اغلب نیاز به عصب کشی دارد، دندانی است که دارای پر شدن زیاد یا پوسیدگی گسترده یا سایر نقاط ضعف است. به همین دلیل، ممکن است برای محافظت از آن، جلوگیری از شکستن و بازگرداندن آن به عملکرد کامل، به یک تاج، تاج و ستون یا سایر ترمیم‌ها نیاز داشته باشید. دندانپزشک شما در مورد نیاز به هرگونه کار دندانپزشکی اضافی با شما صحبت خواهد کرد.

عصب کشی

ریکاوری عصب کشی

 • پس از انجام روت کانال، دهان شما برای چند ساعت بی حس می شود. اکثر مردم می توانند بلافاصله به محل کار، مدرسه یا فعالیت های دیگر برگردند. ممکن است قبل از غذا خوردن صبر کنید تا بی حسی از بین برود.
 • در چند روز اول پس از تکمیل عصب کشی، دندان ممکن است به دلیل التهاب بافتی حساس شود، به خصوص اگر قبل از عمل درد یا عفونت وجود داشته باشد. این مشکل معمولاً با داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا ناپروکسن (Aleve) قابل کاهش است.
 • تا زمانی که عمل عصب کشی شما به طور کامل به پایان برسد، با پرکردن دائمی در محل یا روکش، سعی کنید از جویدن با دندان خودداری کنید. این به تمیز نگه داشتن ناحیه کمک می کند و ممکن است از شکستن یک دندان شکننده قبل از ترمیم کامل جلوگیری کند.
 • مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از یک دهانشویه ضد عفونی کننده به طور منظم استفاده کنید و در فواصل زمانی معمولی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

چشم انداز کانال ریشه

درمان کانال ریشه بسیار موفق است. این روش بیش از 95٪ درصد موفقیت دارد. بسیاری از دندان های فیکس شده با کانال ریشه می توانند تا آخر عمر باقی بمانند.

 

عوارض کانال ریشه

عفونت های جدید ممکن است پس از کانال ریشه ایجاد شود. از جمله دلایل احتمالی این امر عبارتند از:

 • بیش از تعداد کانال‌های ریشه دندان که به طور معمول پیش‌بینی می‌شود (که یکی از آنها را تمیز نمی‌کند)
 • ترک ناشناخته در ریشه دندان
 • مشکلی در ترمیم که به باکتری ها اجازه می دهد از آن به داخل دندان عبور کنند
 • تجزیه مواد مهر و موم داخلی در طول زمان، به باکتری ها اجازه می دهد تا دندان داخلی را دوباره آلوده کنند.

 

گاهی اوقات درمان مجدد می تواند مشکل را برطرف کند، اما در برخی مواقع ممکن است برای نجات دندان نیاز به جراحی داشته باشید. رایج ترین روش، اپیکوکتومی یا برداشتن انتهای ریشه است. التهاب یا عفونت در ناحیه استخوانی اطراف انتهای دندان شما را تسکین می دهد. در این روش، بافت لثه باز می شود، بافت عفونی برداشته می شود و گاهی اوقات انتهای ریشه برداشته می شود. ممکن است یک پر کردن کوچک برای مهر و موم کردن کانال ریشه گذاشته شود.

 

هزینه کانال ریشه

هزینه بسته به شدت مشکل و دندان آسیب دیده متفاوت است.

 

جایگزین های کانال ریشه

در صورت امکان حفظ دندان های طبیعی بهترین گزینه است. دندان های طبیعی شما به شما این امکان را می دهند که غذاهای متنوعی را بخورید که برای حفظ تغذیه مناسب ضروری هستند. روش کانال ریشه می تواند به حفظ دندان شما کمک کند.

تنها جایگزین روش کانال ریشه کشیدن دندان و جایگزینی آن با بریج، ایمپلنت یا پروتز جزئی متحرک است. این جایگزین ها گران تر از روش ریشه هستند و به زمان بیشتری برای درمان نیاز دارند.

پیشگیری از کانال ریشه به توصیه دکتر سلما یزدی نژاد

از آنجایی که برخی از دلایلی که عصب دندان و پالپ آن ملتهب و عفونی می شود به دلیل پوسیدگی عمیق، اقدامات مکرر دندانپزشکی یا پرکردن های بزرگ است، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ایجاد کانال ریشه انجام دهید:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 • حدأقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از آسیب های ورزشی از محافظ دهان استفاده کنید.
 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

 

 

Leave A Comment