پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

مراقبت از دندان های کودکان👶🏻👶🏻

فهرست مطالب

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”چه زمانی دندان های کودکان می افتد؟” answer-0=”کودک شما از حدود 6 ماهگی شروع به دندان درآوردن می کند و این تا حدود 3 سالگی ادامه خواهد داشت. از سن 6 سالگی، کودک شما در نهایت تا 12 سالگی تمام دندان های شیری خود را از دست می دهد. تا زمانی که فرزند شما به سن نوجوانی خود برسد، 32 دندان بزرگسال دائمی خواهد داشت. ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”دندان های کودکان به چه ترتیبی می افتد؟” answer-1=”معمولاً یک الگوی اساسی برای از دست دادن دندان های شیری وجود دارد: ابتدا دو دندان جلوی پایین (ثنایای مرکزی پایین) و سپس دو دندان جلوی بالا (ثنایای مرکزی بالا) و سپس دندان های ثنایای جانبی، آسیاب اول، دندان نیش و دندان آسیاب دوم. . ” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

چه زمانی کودکان را نزد دندانپزشک ببرم؟

توصیه می شود کودکان در اسرع وقت به همراه والدین خود به دندانپزشک مراجعه کنند. مراجعه منظم به دندانپزشکی به کودکان اجازه می دهد تا به صداها، بوها و محیط اطراف عادت کنند و آنها را برای ویزیت های بعدی آماده کند. هرچه این ملاقات ها زودتر شروع شود، بچه ها آرامش بیشتری خواهند داشت.

چه زمانی دندان های کودکان رشد می کند؟

اولین دندان (یا نوزادی یا شیری) معمولاً زمانی که کودک شما حدود 6 ماهه است ظاهر می شود. تمام 20 دندان شیری باید تا 30 ماهگی ظاهر شوند.

اولین دندان‌های آسیاب دائمی کودکان (دندان‌های عقب) در حدود 6 سالگی ظاهر می‌شوند، قبل از اینکه اولین دندان‌های شیری در حدود 6 تا 7 سالگی شروع به افتادن کنند. سپس دندان‌های دائمی کودکان جایگزین دندان‌های شیری خواهند شد. معمولاً این دندان‌های جلویی پایینی هستند که ابتدا از بین می‌روند و پس از مدت کوتاهی دندان‌های جلویی بالایی از بین می‌روند. تمام دندان های دائمی باید تا سن 14 سالگی در جای خود قرار گیرند، به جز دندان های عقل. اینها ممکن است در هر زمانی بین 18 تا 25 سالگی ظاهر شوند.

دندان های همه کودکان متفاوت هستند و با سرعت های متفاوتی رشد می کنند.

چگونه دندان های کودکان را تمیز کنیم؟

تمیز کردن دندان های کودک باید بخشی از برنامه بهداشت روزانه او باشد. ممکن است برای شما راحت‌تر باشد که پشت فرزندتان بایستید یا بنشینید و چانه او را در دست بگیرید تا بتوانید راحت‌تر به دندان‌های بالا و پایین او برسید.

هنگامی که اولین دندان ها شروع به ظاهر شدن کردند، سعی کنید از مسواک برای کودکان با مقدار کمی خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

مهم است که بر مسواک زدن فرزندتان تا حداقل هفت سالگی نظارت داشته باشید.

هنگامی که تمام دندان ها ظاهر شدند، از مسواک با سر کوچک و موهای نرم با حرکات دایره ای کوچک استفاده کنید و سعی کنید هر بار روی یک قسمت تمرکز کنید.

فراموش نکنید که به آرامی پشت دندان ها و روی لثه ها مسواک بزنید.

بعد از مسواک زدن تف کنید و آبکشی نکنید تا فلوراید مدت بیشتری روی دندان شما بماند.

در صورت امکان، مسواک زدن را به صورت روتین در نظر بگیرید. درست قبل از اینکه کودکتان به رختخواب برود و حداقل یک بار دیگر در طول روز.

به یاد داشته باشید که کودک خود را تشویق کنید، زیرا تحسین اغلب نتیجه می دهد!

آیا باید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنیم؟

دندان‌های شما می‌توانند از راه‌های مختلفی فلوراید دریافت کنند، از جمله از خمیردندان و یا مواد موجود در آب آشامیدنی در منطقه شما. همه اینها می توانند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کنند.

اگر در مورد میزان فلوراید مورد نیاز خمیر دندان خود مطمئن نیستید از تیم دندانپزشکی خود بپرسید.

همه کودکان تا سه سال باید از خمیر دندان با سطح فلوراید حداقل 1000ppm (قسمت در میلیون) استفاده کنند. بعد از سه سالگی باید از خمیردندان به اندازه یک نخود استفاده کنند که حاوی 1350ppm تا 1500ppm باشد.

می توانید سطح فلوراید روی بسته بندی خمیر دندان را بررسی کنید. کودکان باید در هنگام مسواک زدن تا سن 7 سالگی تحت نظر باشند. باید مطمئن شوید که خمیر دندان را آبکشی نکنند بلکه تف کنند و در صورت امکان خمیر دندان را نبلعند. به این ترتیب فلوراید برای مدت طولانی تری در دهان باقی می ماند و موثرتر خواهد بود.

کودکان از چه نوع مسواک هایی باید استفاده کنند؟

مسواک‌های کودکان انواع مختلفی دارند، از جمله مسواک‌هایی با رنگ روشن، برخی که تغییر رنگ می‌دهند، برخی با شخصیت‌های مورد علاقه روی دسته و برخی با تایمر. همه اینها کودکان را تشویق به مسواک زدن می کند. مهمترین چیز این است که از مسواک سر کوچک با موهای نرم و نایلونی مناسب برای سن کودک خود استفاده کنید.

استفاده از یک مسواک برقی مناسب برای سن کودک شما می تواند به مسواک زدن لذت بخش کمک کند و مطمئن شوید که کودک شما مدت زمان مناسبی را مسواک می زند.

چه چیزی می تواند باعث دندان درد کودک من شود؟

دندان درد به خصوص در کودکان دردناک و ناراحت کننده است و علت اصلی آن پوسیدگی دندان است. این به دلیل قند زیاد، اغلب، در رژیم غذایی است.

دندان درآوردن مشکل دیگری است. از حدود 6 ماهگی شروع می‌شود و زمانی که دندان‌های اصلی ظاهر می‌شوند، می‌تواند ادامه یابد. اگر کودک شما نیاز به تسکین درد دارد، مطمئن شوید که داروی بدون قند را انتخاب کرده اید. اگر درد ادامه داشت، برای وقت ملاقات با تیم دندانپزشکی خود تماس بگیرید. به یاد داشته باشید که با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید که همیشه داروهای بدون قند برای شما تجویز می شود.

چگونه از پوسیدگی دندان کودکم جلوگیری کنم؟

علت اصلی پوسیدگی دندان، میزان قند یا اسید موجود در رژیم غذایی نیست، بلکه دفعات مصرف یا نوشیدن آن است. هر چه کودک شما بیشتر غذاها یا نوشیدنی های شیرین یا اسیدی مصرف کند، احتمال پوسیدگی او بیشتر می شود. بنابراین مهم است که غذاهای شیرین و اسیدی فقط در وعده های غذایی داشته باشید. اگر می خواهید میان وعده ای به فرزندتان بدهید، سعی کنید از پنیر، سبزیجات و میوه استفاده کنید. سعی کنید مقدار میوه خشکی که می دهید را محدود کنید زیرا قند زیادی دارد.

بین وعده های غذایی به آنها نوشیدنی های حاوی قند از جمله آب میوه ندهید. در عوض به آنها آب یا شیر بدهید. برای نوزادان، وقتی مواد جامد را به آنها معرفی می کنید، به نوشیدنی هایشان یا به غذاها شکر اضافه نکنید.

همچنین لازم به یادآوری است که برخی از غذاهای فرآوری شده کودک حاوی مقدار زیادی قند هستند. سعی کنید لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید: هرچه قند در لیست بیشتر باشد، نگران کننده است. به طور کلی هر چیزی که به “ose” ختم می شود یک قند است، به عنوان مثال: فروکتوز، گلوکز، لاکتوز یا ساکارز. مسواک زدن کامل با خمیردندان حاوی فلوراید در شب و حداقل یک بار دیگر در روز به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

اگر کودکان از رفتن به دندانپزشکی بترسند باید چه کار کنیم؟

کودکان می توانند ترس را در والدین خود احساس کنند، بنابراین مهم است که اجازه ندهید فرزندتان احساس کند که بازدید از تیم دندانپزشکی چیزی است که باید نگران آن باشد. اگر کودک شما نیاز به درمان دندانپزشکی دارد سعی کنید از او حمایت کنید. اگر ترسی از رفتن به دندانپزشک دارید، اجازه ندهید فرزندتان حرف شما را در مورد آنها بشنود.

مراجعه منظم به تیم دندانپزشکی برای کمک به کودک شما برای عادت کردن به محیط اطراف و آنچه در آنجا اتفاق می افتد ضروری است. اگر کودک برای اولین بار به مطب دندانپزشکی مراجعه می کند، می تواند بسیار مضطرب تر باشد. درد و ناراحتی ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد و مهم است که کودک خود را با ملاقات های منظم آماده کنید.

Leave A Comment