پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

عوارض پارگی فرنوم لب بالا

عوارض پارگی فرنوم لب بالا

فهرست مطالب

فرنوم لب بالا

فرنوم لب بالا بافتی است که لثه ها را به لب بالا متصل می کند. فرنوم از وسط دو دندان جلوی فک بالا به لب بالا متصل می شود. وظیفه فرنوم دادن استحکام به لب بالای افراد است. چنانچه رشد فرنوم به صورت غیر عادی باشد، می تواند مشکلاتی را در دهان ایجاد کند و برای رفع این مشکلات باید به فرنکتومی یا عمل فرنوم پرداخت. فرنکتومی عمل جراحی ساده ای است که با هدف کوچک کردن فرنوم بزرگ و یا آزاد کردن فرنوم کوتاه انجام می شود و نهایتا یک ساعت طول خواهد کشید.

اگر فرنوم لب بالا بیش از حد کوتاه باشد، باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلوی فک بالا و یا باز ماندن دهان خواهد شد. علاوه بر این ها باعث تنفس اشتباه از راه دهان و تحلیل لثه ها هم می شود که برای رفع این مشکلات دندان پزشک یا متخصص لثه فرنوم را برش داده تا لب بالا آزادانه حرکت کند. فرنوم بلند نیز در حرکات لب اختلال ایجاد کرده و سلامت عمومی بیمار را تهدید می کند.

انواع فرنوم

به طور کلی در دهان ما دو نوع فرنوم وجود دارد؛ فرنوم لب بالا که لب بالا را به لثه متصل می کند و باعث حرکات منظم لب خواهد شد. این فرنوم نباید بیش از اندازه کوتاه و یا بیش از حد بلند باشد. در هر دو صورت می تواند مشکلاتی در تکلم، تنفس و حتی غذا خوردن ایجاد کند.

نوع دوم فرنوم زبانی است که در زیر زبان قرار داشته و حرکات زبان در دهان را کنترل می کند. این فرنوم هم باید به اندازه مناسب خود نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد که در این صورت باعث مشکلاتی در صحبت کردن، بلع و جویدن غذا و غیره خواهد شد. به این مشکل گره زبان نیز گفته می شود.

درمان پارگی فرنوم لب بالا

زمانی که فرنوم لب بالا کوتاه باشد، ممکن است به دلایل مختلف مانند ضربه دچار پارگی شود. از اولین مشکلاتی که به وجود می آید خون ریزی است که با مراجعه به پزشک سریعا می توان آن را درمان کرد. پزشک ابتدا با استفاده از مواد بی حس کننده محل مورد نظر را بی حس می کند. ممکن است پزشک به دلیل کوتاه بودن فرنوم لب بالا، خود اقدام به پاره کردن فرنوم و آزاد سازی لب بالا کند. این عمل بسیار راحت و کم خطر بوده و در بسیاری از موارد حتی نیاز به استفاده از داروهای خاص بعد از عمل نخواهد بود.

عوارض پارگی فرنوم لب بالا

معمولا کودکانی که در حال یادگیری راه رفتن هستند و احتمال زمین خوردن آن ها زیاد است، در معرض خطر پارگی فرنوم قرار دارند. در اکثر موارد کودکان با دهان باز زمین خورده و این امر باعث پارگی فرنوم خواهد شد. البته در بیشتر موارد فرنوم پاره شده خود به خود ترمیم می شود اما اگر خونریز آن زیاد بود و یا زخم شدیدی ایجاد شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پارگی فرنوم لب بالا توسط دندان پزشک و یا جراح نیز ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • خون ریزی بعد از جراحی
  • ایجاد عفونت
  • ایجاد درد
  • تورم و التهاب
  • عوارض ناشی از بیهوشی یا بی حسی
  • آسیب رسیدن به عصب های دهان و زبان
  • احتمال اتصال مجدد فرنوم

Leave A Comment