پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

عوارض جراحی فک🩸🤒💉

فهرست مطالب

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”سن مناسب برای جراحی فک چه سنی است؟” answer-0=”با توجه به اینکه جراحی فک در واقع یک نوع عمل زیبایی محسوب می شود متخصصین پیشنهاد میکنند بیماران بعد از سن 18 سالگی این عمل را انجام دهند.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”زمان نقاهت جراحی فک چه مدت می باشد؟” answer-1=”به طور میانگین۶ الی ۹ هفته زمان برای گذراندن دوران نقاهت لازم است، بیماران بعد از گذراندن ۱۴ روز می توانند استحمام کنند ، و کارهای روزانه خود را یک هفته پس ازعمل انجام دهند.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”مراقبت های لازم بعد از جراحی فک چه چیزهایی است؟” answer-2=”دندانها و فک مدتی بعد از عمل بسته می‌شود تا فک جابجا نشود و در این مدت بیمار باید تنها با نی غذا بخورد و بهداشت دهان و دندان به دلیل سیم ارتودنسی مشکل است و مرتب باید دهان را شستشو دهند. به دلیل عدم استفاده مکرر از مسواک بیماران باید با دهان شویه‌های مختلف دهان خود را شست و شو دهند تا دندانها دچار آسیب نشوند و زخم های داخل دهان بهبود یابد. همچنین خوردن غذا برای این بیماران مشکل می باشد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

آشنایی با جراحی فک:

این را باید بدانید که جراحی فک از عمل های طولانی و پیچیده است. متخصصین باید به طور کامل نسبت به اصلاح فک و دهان و دندان، آگاهی و تجربه لازم را بدست آورند. جراح باید به خوبی عملکرد دهان و دندان را مورد بررسی قرار دهد که فرایند جراحی را درست و صحیح به انجام برساند. در صورتی که این موارد مورد توجه قرار نگیرد، بعد از عمل بیمار با مشکلاتی در کارکرد دهان و دندان مواجه می شود. شروع روند جراحی فک با مشاوره و ویزیت است به صورتی که دندانپزشک اقدامات اولیه برای انجام عمل را آغاز می نماید. بعد از تهیه عکس های رادیولوژی و اسکن های مورد نیاز، جراح استراتژی عمل را مشخص می نماید. با وجود اینکه جراحی فک دشوار است و دوره نقاهت نه چندان سختی دارد، اما گذراندن این دوران ارزشش را خواهد داشت.

در زیر به عوارض جراحی فک می پردازیم:

بطور کلی یک جراح فک با تجربه و ماهر تمام پیچیدگی های ساختار فک و صورت را به خوبی مورد بررسی قرار می دهد و بعد از آن جراحی فک را آغاز می نماید. پس عدم مهارت در جراحی فک، مهمترین عامل بروز عوارض می باشد. در ادامه این مقاله ما شما را با بعضی از مشکلات و عوارض جراحی فک آشنا خواهیم کرد:

 • کاهش وزن

در روزهای ابتدایی پس از جراحی ،کاهش وزن تا ۲.۵ کیلو پیش بینی می گردد. در بیشتر موارد کاهش وزن به دلیل کاهش اشتها است که به پوشیدن الاستیک ها مربوط می باشد. پس از هفته ی اول اشتهای شما باید به اندازه ی کافی بهبود پیدا کند که بتواند کاهش وزن شما را جبران نماید.

 • عفونت

در همه ی جراحی ها امکان دارد شما با عفونت بعد از جراحی مواجه شوید. به همین دلیل هم در حین جراحی فک و هم پس از آن به شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد که اگر قرار است عفونتی ایجاد شود، به راحتی درمان صورت گیرد.

پس از جراحی ارتوگناتیک، مفاصل فک به مدت چند ماه سفت است. بهترین ورزش برای از بین رفتن سفتی مفاصل، فعالیت های عادی فک مانند جویدن می باشد. گاهی اوقات این امکان وجود دارد که صدای ساییده شدن در مفاصل هنگام شروع حرکت فک رخ دهد. این صداها ممکن است دائمی باشند، اما کاربرد فک را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

 • تورم

یکی از خصوصیات بارز دوره‌ی بهبودی پس از جراحی فک تورم ی باشد. قرار دادن یخ بر روی صورت در ۴۸ ساعت اول به کاهش میزان تورم کمک می کند. پس از آن گرمای خارجی به شکل پدهای حرارتی یا کمپرس گرم به کاهش تورم کمک خواهد کرد.

 • بی حس شدن

پس از جراحی فک در نواحی اطراف فک دچار بی حسی می شوید. اگر فک بالا عمل شده باشد، بالای دندان ها بی حس است و اگر فک پایین عمل شده باشد، لب پایین و چانه بی حس است و زمانی که رشته های عصبی در حال بهبود باشد، فرد با احساس سوزن سوزن شدن مواجه می شود. احساس عادی معمولا پس از ۶ ماه یا کمتر باز می گردد.

 • گرفتگی بینی

گرفتگی بینی می تواند ناشی از لوله هایی باشد که در داخل سوراخ های بینی در هنگام جراحی قرار می دهند یا اینکه پس از جراحی فک بالا رخ می دهد. وقتی که بینی دچار گرفتگی شود، می توان به وسیله اسپری های پاک کننده ی مخصوص بینی این مشکل را رفع نمود. پنبه ی آغشته به آب گرم نیز برای تخلیه ترشحات بینی کارامد است. گرفتگی بینی معمولا یک تا دو هفته پس از جراحی ادامه خواهد داشت و پس از آن برطرف می شود.

 • خونریزی

خونریزی جزئی پس جراحی فک طبیعی می باشد و ممکن است یک تا دو هفته پس از جراحی فک، خون دماغ شوید. خونریزی داخل بافت نرم کبودی در ان نواحی را ایجاد می کند و می تواند خیلی گسترده باشد. در مراحل اولیه، کبودی آرواره را می پوشاند، اما اگر گسترش یابد تا پایین گردن و بالای قفسه ی سینه را نیز درگیر می کند.

خونریزی غیر معمول زمانی رخ می دهد که هنگام جراحی فک نیاز به انتقال خون باشد با این حال گاهی اوقات ممکن است بیمار به تزریق خون نیازمند باشد. برخی از بیماران قبل از جراحی خون خود را اهدا می کنند و اگر هنگام عمل نیاز بود از آن استفاده می نمایند.

مراقبت های لازم پس از انجام جراحی فک

 • لازم است، بیمار پس از جراحی فک استراحت مطلق کند.
 • به مدت یک روز مسواک نزند.
 • از خوردن غذاهای سفت و جویدنی پرهیز کند.
 • پس از ۶ تا ۸ هفته بیمار میتواند از غذاهای عادی مصرف نماید.
 • استفاده از محلول آب و نمک برای شست و شو و ضدعفونی کردن توصیه می شود.
 • استفاده از دخانیات ممنوع است.
 • برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده شود .
 • از انجام هر گونه فعالیت های سنگین پرهیز شود.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک به موقع مصرف گردد.

توصیه های لازم برای مصرف غذا بعد از جراحی فک:

 • در دو روز اول پس از جراحی فک:

  در این مدت رژیم غذایی باید غیر جویدنی باشد. میتوانید غذاهای خیلی نرم مصرف کنید یا غذاها را در مخلوط کن بریزید تا خوب نرم و یکدست شود و سپس سرو کنید. مهم این است که غذا به جویدن نیازمند نباشد. از جمله غذاهایی که میتوانید بخورید فرنی، شله زرد، سوپ، غذاهای کودک، ماست و غیره است. فراموش نکنید که باید مقدار غذایی که میخورید به اندازه کافی باشد تا بهبودی زخمها با اشکال مواجه نگردد.

 • از روز دهم تا روز بیست و یکم (سه هفته بعد از جراحی فک):

  در این دوره از جراحی فک نیازی نیست فقط مایعات مصرف کنید. میتوانید غذاهای نرمی که نیاز به کمی جویدن دارند را نیز سرو کنید. از این جمله پوره سیب زمینی، نیمروی همزده، املت، کته و سایر غذاهای نرم است. لقمه های کوچک بگیرید. در این زمان جویدن اغاز خواهد شد اما هنوز باید مراقب باشید.

 • از سه هفته تا شش هفته پس از جراحی فک:

  در این زمان مقدار جویدن را میتوانید بیشتر کنید. با این حال غذاها نباید سفت باشند. لقمه های کوچک بگیرید. اگر گوشت نرم مصرف می کنید آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید. هر پرس غذایتان باید کم حجم باشد تا ناگهان فشار زیادی بر استخوان فک وارد نگردد. دفعات وعده های غذایی را میتوانید بیشتر کنید. در این زمان تا دو سه ماه آتی هنوز عضله های فک در حال انطباق با شرایط جدید است و ممکن است زود خسته شوند. از خوردن چیزهایی که به جویدن طولانی نیازمند است یا لقمه های بزرگ پرهیز نمایید.

 • پس از شش هفته:

  جویدن طبق روال عادی را میتوانید از سر بگیرید. با این حال باید یادتان باشد هنوز فک کامل بهبود پیدا نکرده است و هنوز نباید غذاهایتان خیلی سفت باشد. از خوردن غذاهای سفتی مانند پیتزا، سیب، هویج، گوشت سفت و … باید حداقل تا سه ماه پس از جراحی فک پرهیز نمایید.

Leave A Comment