پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

تفاوت لمینت و کامپوزیت

مرتب و یک دست بودن دندان ها از فاکتورهای زیبایی در همه زمان ها بوده است. اما برخی از افراد به دلایل مختلف این ملاک زیبایی را ندارند. امروزه درعلم دندان پزشکی روش های مختلفی برای مرتب کردن دندان ها و اصلاح طرح لبخند به وجود آمده است. لمینت و کامپوزیت از روش هایی هستند که امروزه بسیار متداول شده و اکثریت افراد با مشورت پزشکشان یکی از این روش ها را انتخاب می کنند. ما در ادامه به تعریف هر کدام ازاین دو روش ها و تفاوت آن دو با هم می پردازیم. چنان چه شما در پی یافتن بهترین و مناسب ترین روش برای مرتب سازی دندان هایتان هستید، خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روکشی است که همرنگ دندان و بسیار نازک است و برای اصلاح طرح لبخند و به هم ریختگی دندانی استفاده می شود. معمولا  برای بستن فاصله بین دندان ها، مرتب کردن دندان های نامنظم، ترمیم دندان های ترک خورده یا سابیده شده، دندان هایی که به دلایل مختلف مانند مصرف برخی دارو ها و یا استفاده زیاد از فلوراید و غیره تغییر رنگ داده اند، از این نوع روکش دندانی استفاده می کنند.

اما این روکش برای افرادی که بیماری های لثه ای و دندان هایی با مینای ضعیف دارند و هم چنین افرادی که دچار عادت دندان قروچه هستند، توصیه نمی شود. لمینت دندان مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • با استفاده از لمینت دندان و اصلاح بد رنگی و یا نافرم بودن دندان ها می توان طرح لبخندی زیبا را برای افراد به ارمغان آورد.
 • درست است که برای نصب روکش لمینت روی دندان ها باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود ولی این مقدار در مقایسه با سایر روش ها بسیار کم و جزئی می باشد.
 • لمینت از موادی تهیه شده که مقاومت بالایی در برابر تغییر رنگ دارند. با رعایت بهداشت و داشتن رژیم غذایی سالم تا مدت ها رنگ سفید و درخشان خود را حفظ می کنند.
 • روکش لمینت دندان دارای رنگ های مختلفی است و این امکان را به افراد می دهد نزدیک ترین رنگ را به رنگ دندان های طبیعی خود انتخاب کنند و در نتیجه تفاوتی بین دندان طبیعی و دندان لمینت شده از لحاظ رنگ وجود نداشته باشد.
 • طول درمان دندان ها با استفاده از روکش لمینت بسیار کوتاه است و در مقابل از ماندگاری بالایی در صورت مراقبت صحیح و رعایت بهداشت برخوردار هستند.

مراحل انجام لمینت دندان

برای این کار شما ابتدا باید یک عکس رادیولوژی از دندان هایتان تهیه کنید تا دندان پزشکتان موقعیت دندان ها و اندازه فک شما را بررسی کند. در مرحله بعد از دندان هایتان قالب گیری می کنند تا روکش لمینت مانند دندان ساخته شود. چنان چه دندان ها نیاز با اصلاح شکل داشته باشند، در این مرحله انجام شده و تا آماده شدن روکش نهایی روکش موقت بر روی دندان هایتان قرار داده می شود.  بعد از این که روکش نهایی آماده شد، آن را به کمک پرتو لیزر به دندان چسبانده و روی آن را صیقل یا پولیش می دهند تا ظاهری براق مانند دندان های طبیعی افراد داشته باشد.

کاپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت هم روکشی است که بر روی دندان ها قرار می گیرد با این خصوصیت که در ابتدا به صورت ماده ای خمیری شکل است که توسط پزشک روی دندان گذاشته و حالت داده می شود و سپس با تابش لیز و پرتو نوری سفت می شود. برای انجام این روش بر روی دندان ها، نیاز به تراشیدن مینای دندان نیست؛ مگر این که به هم ریختگی دندان زیاد باشد. کامپوزت ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • کامپوزیت نوع هیبرید

از این نوع کامپوزیت برای روکش کردن دندان های عقب استفاده شده و دارای ذرات بزرگتری هستند.

 • کامپوزت میکروفیلد

ازاین دسته از کامپوزیت ها برای دندان های جلو استفاده می کنند که دارای ذرات ریزترهستند و در نتیجه سطح صاف تر و صیقلی تری خواهند داشت.

 • کامپوزت نانوفیلد

استفاده از این نوع کامپوزیت ها در کنار زیبایی از استحکام بالایی برخوردار هستند.

 • IPS ونیرها

این کامپوزت ها دارای ذرات سرامیکی بوده و ثبات رنگ و استحکام بیشتری نسب به انواع دیگر کامپوزیت ها دارند.

به طور کلی افرادی که دارای فرم غیر طبیعی دندان مانند دندان میخی شکل هستند و هم چنین افرادی که نامنظمی های خفیف در دندان هایشان دارند، می توانند از این روکش کامپوزیت استفاده کنند. مزیت مهم استفاده از روکش کامپوزت این است در این روش دندان ها تراشیده نمی شوند و مینای دندان از دست نمی رود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

لمینت و کامپوزت هر دو روکش هایی هستند که به منظور اصلاح طرح لبخند و بد فرمی و به هم ریختگی دندان ها بر روی قسمت جلویی دندان قرار می گیرند اما تفاوت های اساسی با هم دارند که در ادامه به توضیح این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

 • اولین و اساسی ترین تفاوت لمینت و کامپوزت در جنس مواد اولیه به کار رفته در تولید آن ها است. لمینت سرامیکی از جنس پرسلن و سرامیکی است و کامپوزیت ها از پلیمر ساخته می شوند.
 • برای ساخت لمینت به قالب گیری از دندان ها نیاز است و باید در لابراتوار ساخته شود اما کامپوزت در مطب و در روند درمان بر روی دندان قرار گرفته و به آن شکل می دهند.
 • از نظر اقتصادی هزینه و قیمت لمینت ها بیشتر از کامپوزیت ها است.
 • ماندگاری و طول عمر لمینت سرامیکی در صورت مراقبت صحیح و رعایت بهداشت بیشتر از روکش کامپوزیت است.
 • همان طور که پیشتر گفتیم برای نصب کامپوزت مینای دندان تراش کمتری می خورد. اما برای نصب لمینت باید مقداری از سطح دندان را تراشید و از بین برد.
 • برای نصب لمینت دندان نیاز به استفاده از بی حسی وجود دارد. در حال که برای نصب کامپوزیت انجام چنین کاری نیاز نیست.
 • درمان با استفاده از روکش لمینت برگشت نا پذیر است به دلیل این که برای نصب آن دندان را تراش می دهند.
 • استفاده از روکش کامپوزیت راحت تر و آسان تر از لمینت است به این دلیل که نیاز به آماده سازی دندان نیست.

 

با توجه به همه مطالبی که گفته شد انتخاب این که از کدام روکش برای اصلاح دندان هایتان استفاده کنید، حتما باید بر عهده دندان پزشک با تجربه و ماهر باشد.

Leave A Comment