پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

ترمیم دندان💉🩸🩸

فهرست مطالب

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=” ترمیم دندان چیست؟” answer-0=”ترمیم دندان روش‌های مختلفی دارد که براین اساس دندانپزشک شما می‌تواند دندان‌های از دست رفته یا بخش‌هایی از ساختار دندان شما را جایگزین یا بازیابی کند، یا روشی را بکارگیرد که از پوسیدگی هایی که ممکن است در آینده منجر به درد شما شود، جلوگیری می کند. ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا ترمیم دندان همان پر کردن است؟” answer-1=”پر کردن دندان روشی ساده است که فقط سوراخ دندان را با یک روش فوری پر می کند. در حالی که ترمیم دندان به ترمیم و بازیابی ساختار اصلی دندان می پردازد.” image-1=”1863″ headline-2=”h2″ question-2=”آیا ترمیم دندان دردناک است؟” answer-2=”ترمیم دندان به هیچ وجه ضرری ندارد. در واقع، هنگامی که دندان پوسیده را ترمیم می کنید، دردی را که اغلب ناشی از حفره است، از بین می برید. سپس دندانپزشک سطح دندان را با مته و ابزار دستی آماده می کند.” image-2=”1974″ count=”3″ html=”true” css_class=””]

7 نوع مختلف ترمیم دندان:

اگر دندان های کج، فرسوده، تغییر رنگ، آسیب دیده یا ناسالم دارید، ممکن است دندانپزشک شما ترمیم دندان را به شما توصیه کند. چندین نوع مختلف از ترمیم دندان وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید.

ترمیم دندان می تواند عملکرد طبیعی دندان های شما را بازیابی کند، به علاوه از آسیب های اضافی ناشی از پوسیدگی جلوگیری می کند. این روش ها همچنین می توانند ظاهر دندان های شما را بازگردانند و به دلایل زیبایی می توانند مفید باشند.

در بسیاری از موارد، یک روش ترمیم دندان ممکن است عملکرد و ظاهر دندان را به طور همزمان بازیابی کند.

انواع ترمیم دندان

تعدادی روش وجود دارد که می تواند ظاهر و عملکرد دندان ها را بازیابی کند. نوع روش ترمیم دندان مورد نیاز شما با توجه به نوع و دامنه آسیب دندانی شما تعیین می شود.

روش های رایج ترمیم دندان عبارتند از:

 • پرکردن دندان

از روش پر کردن دندان برای پر کردن حفره های داخل دندان استفاده می شود که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می شود. این رایج ترین نوع ترمیم دندان است.

پر کردن در مطب دندانپزشکی انجام می شود و نیازی به مراقبت متخصص ندارد.

دندانپزشک شما پوسیدگی دندان را تمیز کرده و حفره را پر می کند. چندین ماده مختلف ممکن است در پر کردن دندان استفاده شود، از جمله آمالگام نقره یا رزین کامپوزیت.

اگر دندان، نزدیک جلوی دهان شما باشد و هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن قابل مشاهده باشد، ممکن است دندانپزشک شما استفاده از مواد همرنگ دندان را برای پر کردن توصیه کند. گزینه ها عبارتند از:

 • رزین های کامپوزیتی (پرکردن سفید): این مواد جدیدتری هستند که برای پرکردن دندان استفاده می شوند و به چند دلیل بر پرکردگی های آمالگام ترجیح داده می شوند. آنها همرنگ دندان های شما هستند و مانند پرکردگی های فلزی منبسط و منقبض نمی شوند و به دندان ها آسیب نمی رسانند. همچنین، آنها به اندازه پرکننده های فلزی قوی و بادوام هستند.
 • گلاس آینومر: این ماده بیشتر از رزین های کامپوزیت مانند یک درزگیر عمل می کند و مات است.
 • گلاس آینومر اصلاح شده با رزین: این گلاس آینومر شبیه گلاس آینومر است، اما دارای رنگ مینا برای هماهنگی بهتر با دندان ها است و برای ماندگاری بیشتر ساخته شده است.

با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید تا مشخص شود کدام پرکننده برای دندان شما بهترین است.

روکش های دندانی نوعی کلاهک هستند که روی کل دندان قرار می گیرند. تاج دندان برای محافظت از موارد زیر استفاده می شود:

 • دندان هایی با حفره های بیش از حد بزرگ برای پرکردن دندان
 • دندان های ضعیف یا ترک خورده
 • دندان های فرسوده
 • یک دندان آسیب پذیر بعد از کانال ریشه

آنها همچنین بعنوان یک پل که جایگزین دندان های از دست رفته است استفاده می شود.

این روکش ها توسط دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی معروف به پروتز دندان قرار می گیرد. اگر به روکش نیاز دارید، دندانپزشک شما ممکن است بتواند آن را در مطب خود بسازد.

در بیشتر موارد، یک متخصص دندانپزشکی از دندان شما قالب می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرستد، جایی که تاج شما ساخته می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک روکش موقت روی دندان طبیعی شما قرار می گیرد تا زمانی که دندانپزشک شما بتواند آن را با روکش واقعی جایگزین کند.

 • ایمپلنت ها

ایمپلنت ها ریشه های مصنوعی هستند که دندان های جایگزین مانند تاج یا بریج را در جای خود نگه می دارند. دو نوع اصلی وجود دارد:

 • اندوستال: در این نوع، ریشه مصنوعی در استخوان فک سوراخ می شود.
 • ساب پریوستئال: ریشه مصنوعی روی استخوان فک یا بالای آن قرار می گیرد. این نوع ایمپلنت زمانی انجام می شود که استخوان فک سالم به اندازه کافی برای نگه داشتن ایمپلنت اندوستال در محل وجود نداشته باشد.

ایمپلنت های دندانی شبیه دندان های طبیعی هستند. آنها می توانند به بهبود نیش و گفتار شما کمک کنند.

ایمپلنت قبل از تکمیل نیاز به چندین روش دارد. اگرچه ممکن است چندین ماه طول بکشد تا تکمیل شوند، اما ممکن است چندین دهه دوام بیاورند.

جراحان دهان و دندان و پریودنتیست ها از دندانپزشکانی هستند که روش های کاشت ایمپلنت را انجام می دهند.

 • بریج (پروتز مصنوعی جزئی ثابت)

بریج ها دندان مصنوعی (پونتیک) هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند. آنها توسط تاج هایی بر روی دندان های اطراف (اباتمنت) متصل می شوند و ظاهر و عملکرد را به دهان شما باز می گرداند.

بریج ها معمولاً از پرسلن ساخته می شوند که با رنگ طبیعی دندان های موجود شما مطابقت دارد. آنها همچنین ممکن است از چینی ساخته شده باشند که به فلز قوی تری در زیر آن چسبانده شده است.

یک بریج ممکن است به دندانپزشک شما نیاز داشته باشد که دندان های سالم دو طرف آن را با روکش هایی (به نام نگهدارنده) بپوشاند تا آن را در جای خود محکم کند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به حمایت از ایمپلنت های دندانی در زیر دندان های جدید نیز داشته باشد.

انواع مختلفی از پل ها وجود دارد، مانند:

تعداد دندان های از دست رفته و محل آنها تعیین کننده نوع بریج مورد نیاز شما خواهد بود. کیفیت دندان های تکیه گاه شما که دندان های دو طرف بریج هستند نیز ممکن است یک عامل دیگر باشد.

ممکن است نیاز به چندین قرار ویزیت توسط پزشک قبل از تکمیل پل انجام شود.

دندانپزشک عمومی یا پروتودنتیست، دندانپزشکی است که در ترمیم یا جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده تخصص دارد، وی این توانایی را دارد که عمل بریج را انجام دهد.

پروتزها دندان های مصنوعی متحرکی هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند. دندان مصنوعی دقیقاً شبیه دندان ها و لثه های اطراف آن است.

اگر تمام دندان های خود را به دلیل آسیب، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه از دست داده اید، ممکن است یک مجموعه کامل از دندان مصنوعی داشته باشید. اگر تعدادی از دندان های طبیعی خود را دارید، ممکن است یک دندان مصنوعی جزئی برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود تهیه کنید.

ونیرها پوسته هایی به رنگ دندان و ظاهر طبیعی هستند که جلوی یک دندان یا چند دندان را می پوشانند. این یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود که برای ترمیم کردن ظاهر دندان های آسیب دیده استفاده می شود.

ونیرها ممکن است دندان‌های کوچک یا کوتاه را یکدست‌تر نشان دهند. آنها همچنین می توانند یکنواختی را برای دندان های تغییر رنگ، ترک خورده یا شکسته ایجاد کنند.

ونیرها ممکن است از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته شوند.

دو نوع روش روکش وجود دارد:

 • سنتی.: این کار به کار آماده سازی گسترده ای نیاز دارد، از جمله خرد کردن مینای دندان و ساختار طبیعی آن.
 • بدون آمادگی: این کار به آماده سازی کمتر و حذف مینای دندان نیاز دارد. این نوع روکش نیازی به بیهوشی ندارد.

ونیرها با مراقبت مناسب ممکن است بین 5 تا 15 سال دوام بیاورند.

باندینگ دندان برای کامل کردن ظاهر دندان های تغییر رنگ، ترک خورده یا تراشیده استفاده می شود.

دندانپزشک شما یک رزین کامپوزیت بر روی دندان شما اعمال می کند که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت دارد. دندانپزشک رزین را قالب زده و شکل می دهد، سپس آن را با نور ماوراء بنفش سخت می کند.

باندینگ دندان به اندازه روکش محکم نیست. دندان های باند شده ممکن است به راحتی تراشه کنند و نیاز به یک مرحله ترمیم اضافی دارد.

Leave A Comment