پاسخگویی کلینیک

ساعت 8 صبح تا 22 شب

تلفن تماس

02122694515

تلفن تماس : 02122694515
پاسخگویی :8 صبح تا 22 شب

آشنایی با تفاوت های لمینیت و کامپوزیت👩‍⚕️🦷👩‍⚕️

فهرست مطالب

[sc_fs_faq html=”true” headline=”h2″ img=”” question=”تفاوت اساسی بین کامپوزیت دندان و لمینیت دندان چیست؟” img_alt=”” css_class=””] پزشک متخصص با توجه به جنس دندان و مشکلاتی که شما با آن درگیر هستید تشخیص می دهد که آیا برای شما کامپوزیت بهتر است یا لمینت. در صورتیکه دندانهای شما دارای شکستگی حاد و یا تغییر رنگ حادی باشد پزشک بطور معمول از لمینت سرامیکی دندان استفاده می نماید ولی در شرایطی که مشکلات دندانی بیمار جزئی است به راحتی این امکان وجود دارد که با استفاده از کامپوزیت ونیر دندان مشکل را برطرف نمود. [/sc_fs_faq]

آشنایی با تفاوت های لمینیت و کامپوزیت

دکتر سلما یزدی نژاد

دکتر سلما یزدی نژاد

بسیاری از بیماران پس از حضور در کلینیک برای انجام کار کامپوزیت دندان دچار مشکل می گردند. دلیل مشکلات عدم تخصص پزشک در انتخاب مواد به دلیل قیمت کمتر و یا شرایط های ویژه ای که برای جذب مشتری میگذارند، باعث شده که تعداد کامپوزیت های ناموفق افزایش یافته. بو گرفتن دهان، غیر طبیعی شدن دندان ها بعد از کامپوزیت، استفاده از جنس نامرغوب و عدم ظرافت از عوارض مواد نامرغوب است. این اتفاق بدلیل انتخاب نادرست پزشک است. پیشنهاد ما این است که حتما و حتما به سراغ متخصص مراجعه کنید. هیچگاه دندان هایتان را به دست افراد غیرمتخصص نسپارید. چرا که هزینه نهایی خراب شدن دندان هایتان بیشتر است.

بنابراین برای انتخاب روکش زیبایی دندان، حتما از راهنمایی های متخصص تان بهره مند شوید. زیرا جزییات صورت در انتخاب نوع روکش موثر می باشد. با انتخاب پزشک متخصص و مشورت با او در نهایت این امکان وجود دارد که از سلامت و زیبایی دندان تان در کنار رضایت داشته باشید.

مدت زمان انجام لمینیت و کامپوزیت

مدت زمان انجام روکش لمینت و کامپوزیت باهم متفاوت می باشد. بطور معمول در یک جلسه ویزیت، کامپوزیت بطور کامل انجام می شود. به همین خاطر، دندانپزشک دندان ها را با پوششی از نوع رزین پوشش می دهد، و لایه‌های اضافی رزین اعمال شده، را می تراشد. و در مرحله بعدی رزین از طریق نوری شدید سخت شده و در نهایت روکش‌ها جلا می یابد. بسیار ضروریست تا برای رسیدن به ظاهری طبیعی، رزین صیقل داده شود تا مشابه دندان طبیعی دیده شود. به همین منظور در این روش نیاز به تراشیدن دندان ندارد.

اما انجام کار لمینت دندان 2 الی 3 هفته طول می کشد. در مرحله ابتدایی دندانپزشک کمی از مینای دندان را می تراشد و بعد از آنها قالب گیری می کند همچنین برای ساخت روکش دندان، قالب ها را به آزمایشگاه می فرستد. بعد از دو هفته روکش ها آماده می شود و برای نصب به دندانپزشک تحویل داده می شود. اکنون دندانپزشک روکش لمینت را به دندان های بیمار متصل می کند.

طول عمر لمینیت و کامپوزیت

لمینت دندان

طول عمر و ماندگاری روش لمینت و کامپوزیت با یکدیگر متفاوت می باشد. جالب است بدانید که مهمترین مزیت درمان روکش کامپوزیت نسبت به لمینت، قابلیت برگشت پذیری آن می باشد. زیرا برای انجام باندینگ (کامپوزیت) نیازی نمی باشد دندان تراشیده شود  و می توان مدتی بعد روکش ها را از دندان جدا کرد و از دندان های طبیعی خود استفاده کرد، اما به دلیل تراشیدن دندان در درمان لمینت دیگر نمی توان از دندان های طبیعی خود استفاده کرد. در واقع روش لمینت دندان (ونیر پرسلین) قابلیت برگشت پذیری ندارد.

با توجه به اینکه روکش کامپوزیت دارای مزایای زیادی می باشد، اما از نظر ماندگاری با روش لمینت متفاوت است. با وجود اینکه مواد رزین در طی سالیان طولانی  پیشرفت قابل قبولی داشته است ، اما ماده به کار رفته در روش لمینت، بسیار قویتر از رزین کامپوزیت می باشد. توجه داشته باشید که لمینت به طور میانگین چیزی حدود ​​۱۰-۱۵ سال مقاومت دارد و ماندگار است، هر چند با رعایت بهداشت دهان و دندان و پیروی از دستورالعمل‌های دندانپزشک،این امکان وجود دارد که برای مدت طولانی‌تری از آنها استفاده نمود. روکش کامپوزیت تمایل به ماندگاری حدود نیمی‌ از زمان‌، یعنی چیزی حدود ۵-۷ سال را خواهد داشت

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله، اگر به فکر جایگذاری روکش هستید بسیار مهم است که تفاوت طول عمر و قیمت لمینت و کامپوزیت را با یکدیگر مقایسه کنید. در واقع، در حالی که ممکن است قیمت کامپوزیت‌ها‌ نصف لمینت باشد، اما آنها فقط به اندازه نصف عمر لمینت دوام خواهند داشت.

قیمت لمینت و کامپوزیت

لمینت دندان در قیطریه

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که این دو روش با یک دیگر دارند میزان هزینه می باشد که برای اجرای آن ها ضروری است. قیمت کامپوزیت دندان تقریبا 1 چهارم یا 1 سوم قیمت لمینت دندان می باشد. مواد و متریالی که برای انجام کامپوزیت دندان وجود دارد با قیمت و هزینه کمتری در کمپانی ها تولید می شود و در بازار عرضه می گردد. و البته مدت زمان نصب و مراجعه به مطب پزشک در روش کامپوزیت بسیار کمتر از لمینت دندان می باشد. بنابراین در نهایت میزان هزینه ای که برای کامپوزیت دندان نیاز است بسیار کمتر از میزان هزینه ای است که برای یک واحد لمینت دندان مورد نیاز می باشد.

اصلاح دندان با کامپوزیت دندان

مزایا

کامپوزیت دندان یا ونیر دندان یا لمینت ونیر با توجه به دقت پزشک متخصص شما بسیار سریع و راحت انجام می شود و اگر درست و توسط فردی ماهر انجام شود، بسیار شکیل می باشد.

معایب

از معایب که کامپوزیت دندان می توان به سرعت تغییرپذیری آن در برابر انبساط حرارتی اشاره کرد. علت رنگ گرفتن بیشتر کامپوزیت ها نسبت به لمینت سرامیک ها و حتی علت بسیاری موارد تغییر رنگ لبه ای بعد از چند مدت گذشتن از درمان کامپوزیت دندان (لمینت کامپوزیتی) به طور قطع همین موضوع می باشد.

با توجه به اینکه بیماران برای اصلاح های کوچک در دندان ها لمینت های کامپوزیتی را انتخاب می کنند، اما باید به این اصل توجه کرد که در کیس های وسیع، شاید انتخاب دیگر متدها هوشمندانه تر باشد.

اصلاح دندان با لمینت سرامیکی

مزایا

لمینت های سرامیکی زیبا است و همچنین ثبات رنگ بسیار بالایی دارد، شاید تا امروز بزرگترین علتی که مراجعین لمینت سرامیکی را انتخاب می کنند، همین موضوع بوده باشد. اما یک خصوصیت بسیار مثبت لمینت های سرامیکی ، انبساط حرارتی مشابه مینای دندان آنهاست. این نکته بسیار حاذز اهمیت است و شاید مهمترین علت پایداری  وماندگاری طولانی مدت لمینت سرامیکی باشد.

معایب

لمینت دندان سرامیکی سختی دندان را افزایش خواهد داد و این امر منجر به سیرنزولی انتشار استرس در دندان خواهد شد و تنها راه جلوگیری از آن انجام یک طراحی صحیح در لمینت دندان می باشد. به این شکل که ضخامت لبه های اینسایزال لمینت ها را افزایش بدهیم و از طرفی برجستگی لمینت ها را کاهش دهیم.

کلام آخر

فرق لمینت و کامپوزیت دندان در نحوه نصب، مدت زمان اصلاح طرح لبخند و قیمت نهایی ترمیم دندان ها می باشد. اگر هدف شما اصلاح طرح لبخند خود با لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر است؛ بهتر است با توجه به مزایا و معایب هر کدام و مشورت با یک دندانپزشک با تجربه انتخاب کنید که کدام نوع ونیر دندان با توجه به عیوب ظاهری دندان‌های شما و بودجه ای که در نظر گرفته اید؛ برای تان مناسب تر می باشد.

به طور کلی لمینت های سرامیکی با توجه به اینکه قیمت بالاتری از کامپوزیت دارند؛ استحکام و مقاومت بهتری دارند  و دوام و طول عمر آنها بیشتر می باشد. از طرف دیگر کامپوزیت ونیرها طی مدت زمان کوتاه تری روی دندان شما نصب خواهند شد و ارزان تر می باشند.

 

جدول مقایسه لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت لمینیت
هزینه کمتر هزینه بیشتر
زمان تحویل کمتر (4 تا 6 ساعت) یک جلسه زمان تحویل بیشتر (15 روز کاری)
دوام و عمر کمتر (5 تا 10 سال) دوام و عمر بیشتر (حداقل 10 تا 15 سال)
نیاز به پالیش نیاز به پالیش
اجرا توسط پزشک ساخت در لابراتور

 

 

Leave A Comment