ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست ؟ ایمپلنت دندان نوعی فریم فلزی از جنس تیتانیوم می باشد که با بافت بدن سازگاز است. از ایمپلنت به عنوان جایگزین دائمی دندان از دست رفته استفاده می شود.

انواع ایمپلنت دندان :

به دلیل اینکه شرکت های تولید کننده ایمپلنت از مواد مختلفی استفاده می کنند از نظر کیفیت، نوع و جنس با یکدیگر متفاوت می باشند.

عامل دیگری که باعث تفاوت ایمپلنت ها شده است نحوه قرار گیری در دهان و شکل و موقعیت آن می باشد.

ایمپلنت های ساب پریواستیل : در این نوع ایمپلنت داربست های فلزی بر روی استخوان فک قرار می گیرند که توسط لثه پوشانده می شوند و فقط پست های ایمپلنت از لثه بیرون می زند تا اباتمنت و تاج بر روی آن قرار گیرد. از این روش برای بیمارانی که ارتفاع فک آن ها زیاد نیست،استفاده می شود.

ایمپلنت های اندواستیل : این نوع ایمپلنت جایگزین مناسبی برای بریج یا دندان مصنوعی متحرک است. در این روش پایه تیتانیومی در استخوان فک قرار داده می شود و جراحی در دو مرحله صورت می گیرد. این نوع ایمپلنت به چندین نوع تقسیم می شود که عبارتند از : پیچی یا روزه دار، استوانه ای، صاف و تیغه دار.

 

ایمپلنت دندان

 

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نحوه جایگذاری:

ایمپلنت دندان بر اساس نحوه قرار گرفتن در دهان به دو دسته تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم می شود.

ایمپلنت تک مرحله ای : در این روش کاشت ایمپلنت یک قطعه بلند درون لثه قرار می گیرد تا به استخوان فک متصل شود. در این روش چون پایه ایمپلنت بلند می باشد، نیازی به جراحی مرحله دوم نیست و دندانپزشک زیبایی با تجربه به راحتی تاج را بر روی پایه قرار می دهد.

ایمپلنت دو مرحله ای : این نوع ایمپلنت ها از دو قسمت پایه و تاج تشکیل شده اند و دندانپزشک خوب در طی دو مرحله ایمپلنت را در استخوان فک قرار می دهد و لثه را بخیه می زند، پس از مدتی برای قرار دادن تاج چون ارتفاع پایه کم می باشد لثه را باز کرده تا تاج را به پایه متصل کند.

انواع ایمپلنت بر اساس سطح و بدنه :

ایمپلنت ها بر اساس سطح و بدنه به سه دسته تقسیم می شود:

متصل کننده های هشت ضلعی داخلی

متصل کننده های شش ضلعی داخلی

متصل کننده های شش ضلعی خارجی

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

دندانپزشک با توجه به نوع ایمپلنت در یک یا دو مرحله آن را در دهان قرار می دهد.

در هنگام کاشت ایمپلنت دندان ابتدا فیکسچر یا پایه در دهان قرار می گیرد و پس از گذشت ۳ الی ۶ ماه که پایه با استخوان فک جوش خورد، بیمار برای مرحله دوم کاشت دندان مراجعه می کند در این مرحله تاج بر روی پایه قرار می گیرد.

 

دکتر سلمی یزدی نژاد

جراح – دندانپزشک ( زیبایی – پروتز )

درباره dryazdiadmin

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پنج × پنج =